Najnowsze artykuły

Co musisz wiedzieć o rozłupywarce do...

Hydrauliczna lub ślimakowa rozłupywarka do drewna to narzędzie, które usprawnia wiele prac budowlanych i remontowych. Możesz kupić rozłupywarkę, albo...

Czytaj Więcej

Czy etycznym jest ingerencja w urządzenia pracowników?

W wielu firmach pracownicy wykonują swoje obowiązki z wykorzystaniem sprzętu przekazanego przez pracodawcę. Często są to także smartfony oraz tablety, które pozwalają na dostęp do firmowego oprogramowania, kontaktów oraz innych danych.

Pracodawcy oczekują, że pracownicy, którzy otrzymali sprzęt firmowy do dyspozycji, będą korzystali z niego zgodnie z przeznaczeniem. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że pracownik nie wykonuje sumiennie swoich obowiązków, instaluje na przekazanych urządzeniach oprogramowanie, które zaburza ich pracę, a nawet może doprowadzić do wykradzenia ważnych informacji. W związku z tym powstaje pytanie – czy w celu zapobiegania takim sytuacjom powinniśmy ingerować w urządzenia pracowników?

Przeglądać czy nie? Jest lepsze rozwiązanie

Zasadniczo przeglądanie telefonu czy tabletu firmowego używanego przez pracownika nie jest czynnością nielegalną, ale może wzbudzać wątpliwości natury etycznej. Aby wobec tego przeciwdziałać takim sytuacjom stosuje się dzisiaj specjalne oprogramowanie Mobile Device Management, czyli inaczej MDM, którego zadaniem jest zarządzanie urządzeniami mobilnymi na odległość.

Oprogramowanie MDM nie wymaga fizycznego wzięcia do dłoni urządzenia mobilnego, ponieważ wszystko odbywa się za pośrednictwem sieci. W ten sposób pracodawca może jednocześnie stale kontrolować pracowników oraz to, co robią z przekazanymi smartfonami czy tabletami, ale też nie musi narażać się na posądzenie o brak etyki – zasady ustalone są z góry.

Wybrane funkcje oprogramowania MDM:

  • zdalne wsparcie
  • zdalna konfiguracja urządzeń mobilnych
  • lokalizacja urządzeń
  • zarządzanie instalowanymi aplikacjami
  • opracowywanie polityk bezpieczeństwa
  • tworzenie kopii zapasowych danych
  • ochrona dostępu do danych firmowych
  • gromadzenie i przechowywanie danych

Wobec tego oprogramowanie MDM jest bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy pracodawca chce mieć pewność, że pracownik rzetelnie wypełnia swoje obowiązki, a przy tym chce też mieć pewność, że przekazane urządzenia nie będą narażone na użycie niezgodnie z przeznaczeniem.

Materiał partnera zewnętrznego