Najnowsze artykuły

How to locate my phone? Tracking and...

Your phone is one of the most important and multifunctional gadgets of our time. You can use it to make calls, use maps to find your way, save information...

Czytaj Więcej

Czy czujesz się bezpiecznie w swoim domu?

Czy czujesz się bezpiecznie w swoim domu?

Najnowsze badania na temat bezpieczeństwa brzmią optymistycznie, choć nadal są dalekie od ideału. Według CBOS, w ciągu 2015 r. włamano się do domu co dziesiątego Polaka – jest to niewielki spadek, w stosunku do roku ubiegłego o 2,5%.Czy to znaczy, że powoli zmniejsza się liczba chętnych czyhających na majątek kryjący się w zaciszu naszych domostw? Czy po prostu wiemy, jak się lepiej zabezpieczać?

Poczucie bezpieczeństwa zwiększa się wraz z nabytą wiedzą i naszym przygotowaniem do wizyty „nieproszonych gości”. Co ciekawe, badania przeprowadzone na 422 pensjonariuszach amerykańskich więzień, potwierdzają, że 60% z nich rezygnuje już w przypadku obecności samego alarmu. Do pozostałych sposobów zabezpieczenia przed złodziejami należą: montowanie antywłamaniowych drzwi, okien irolet, skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej, czujne oko sąsiada lub groźny pies. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu mieszkania i pamiętać, że ubezpieczyciel może obniżyć nam składkę w kilku przypadkach. Za posiadanie drzwi antywłamaniowych i alarmu zapłacimy mniej od 5-10%, a za kompletny monitoring z ochroną nawet do 30%.

Prawidłowe zabezpieczenie mieszkania to kompilacja wspomnianych wyżej sposobów i przede wszystkim…zdrowy rozsądek. Podstawą jest pozamykanie wszystkich okien przed wyjściem z domu (2/3 włamywaczy dostaje się do środka tą drogą), zamknięcie pomieszczeń gospodarczych, zamknięcie drzwi na klucz, oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu, nie pozostawianie kluczy i kartek informujących o naszej nieobecności w widocznym miejscu i dobrze rozumiana ostrożność.

Od czego więc zacząć, aby z dumą powiedzieć „mój dom moją twierdzą”? Od systemu alarmowego.

Ponadczasowa klasyka

- Standardowe alarmy domowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: przewodowe, bezprzewodowe i tzw. System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN). W instalacjach przewodowych czujki i detektory zostają rozmieszczone po wszystkich pomieszczeniach za pomocą kabli i prowadzą bezpośrednio do centrali alarmowej. Przewodowe instalacje alarmowe odznaczają się średnimi cenami – przeciętny koszt położenia alarmu w mieszkaniu 65m2 wynosi od 2000 – 7000 zł. Dość sporym mankamentem jest tu jednak konieczność poprowadzenia dużej ilości kabli, o czym należy pamiętać i wkalkulować cenę już na etapie budowy domu lub gruntownego remontu, mówi Radosław Pallach,  ekspert ds. smart home security, założyciel firmy Elephant, uznanej w prestiżowym konkursie Biznes Mixer za najlepszy polski start-up 2015.

Bezprzewodowe systemy alarmowe łączą się ze sobą drogą radiową i wymagają zasilenia za pomocą baterii. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy i nie powinien zająć wykwalifikowanemu instalatorowi, w średniej wielkości mieszkaniu, więcej niż kilka godzin. Dużym atutem tego typu rozwiązań jest ich modułowość – w każdym momencie możemy dodać kolejne czujki i kontrolki. Minus to cena – która jest wyższa od systemów tradycyjnych i zaczyna się (w przypadku średniej wielkości mieszkania) w okolicach 3000 zł, a kończy daleko poza 10 000 zł.

Dość rozbudowaną propozycją zabezpieczenia domu jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) – oparty na czujkach wykrywających ruch w strefie objętej ich działaniem. System może być wzbogacony o dodatkowe kontrolki magnetyczne (wykrywające otwieranie drzwi i okien), wibracyjne (wykrywające próbę zniszczenia drzwi), a także czujki stłuczenia szyby. Dodatkowo zazwyczaj SSWiN może współdziałać z systemami wynajętych przez nas firm ochroniarskich, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Ceny uzależnione są od rodzaju, stopnia rozbudowania systemu i oferty usług ochrony.

Smart Security – inteligencja w służbie bezpieczeństwa

Klasyka jednak to nie wszystko. Świat zmienia się,  a wraz z nim nasze domy i sposoby zabezpieczeń. Coraz chętniej idziemy w stronę technologii „smart”. Instytut Gartnera przewiduje, że w 2022 r. w typowym domu będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń. Co ważniejsze, to właśnie kwestie  bezpieczeństwa są kluczowe w momencie podejmowania decyzji o zakupie inteligentnego systemu domowego.

Co nam daje smart security? Zdalne zarządzanie systemem alarmowym, kompaktowość, modułowość, natychmiastowe powiadomienie o włamaniu i unikalny design. Dodatkowo inteligentne systemy alarmowe mogą łączyć się z innymi urządzeniami domowymi, czujkami oraz pozostałymi systemami i na zasadzie synergii zwiększyć efekt ochrony. Prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie okazał się polski startup Elephant, który wprowadził inteligentny przenośny alarm na drzwi elephant door™, czym nieźle namieszał na światowym rynku security.  

- Pracowaliśmy nad stworzeniem inteligentnego i nowoczesnego alarmu w dostępnej cenie, które zadba o bezpieczeństwo naszych mieszkań – mówi Radosław Pallach z firmy Elephant. To proste. Wystarczy samodzielnie zamontować nasze niewielkie urządzenie na drzwi i włączyć za pomocą smartphona. Podczas włamania lub próby włamania, system wysyła użytkownikowi powiadomienie na telefon oraz uruchamia syrenę alarmową. Połączenie elephant door™ i smartfona zapewnia dedykowana aplikacja mobilna, którą będzie można pobrać z App Store lub Google Play – dodaje Pallach.

Źródło: newsrm.tv