Składamy stanowisko gamingowe!

Prawdziwy gracz, poza wydajną maszyną, powinien dysponować wieloma sprzętami i akcesoriami, dzięki którym radość czerpana z gier okaże się pełniejsza. Postaraliśmy się wskazać szczególnie polecane produkty.

Oczywiście najważniejszy będzie laptop bądź „blaszak”. Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na jego podzespoły, które powinny gwarantować stabilną i płynną obsługę wszystkich najnowszych produkcji. Przed zakupem sprawdzamy i porównujemy więc procesory, karty graficzne, pamięć RAM, dyski twarde oraz monitory bądź matryce zamontowane w laptopie.

Gdy już maszyna zostanie przez nas wybrana, możemy pójść krok dalej i zastanowić się, jakie jeszcze sprzęty okażą się przydatne w świecie gier.

Myszki i klawiatury gamingowe

Zaczynamy od urządzeń oczywistych, bez których nie może obejść się żaden gracz. Standardowe modele, przystosowane do pracy biurowej nie są w stanie zagwarantować nam takiego komfortu gry, jak produkty gamingowe. Ich działanie ma wpływ także na nasze osiągi, zwłaszcza w grach sieciowych, w których o sukcesie lub porażce często decydują setne części sekundy.

Wszystko to sprawia, że do wyboru myszki lub klawiatury musimy podejść po przemyśleniu, czego tak naprawdę potrzebujemy. W przypadku gryzoni, najważniejsza decyzja związana będzie z dopasowaniem rodzaju sensora. Do wyboru mamy bowiem modele optyczne i laserowe. Pierwsze z nich lepiej poruszają się zróżnicowanych powierzchniach, jednak operują na niższych wartościach DPI, natomiast gryzonie laserowe obsługują szersze zakresu czułości, ale wymagają płaskiej powierzchni.

Niezależnie od wybranego rodzaju, pod uwagę należy wziąć wspomniany parametr DPI (ważne jest to, aby można go było łatwo dostosowywać), a także liczbę przycisków. Do gier warto decydować się na myszki przewodowe, które zapewniają stabilne działanie bez żadnych, nawet najmniejszych opóźnień.

Skoro wybraliśmy myszkę, nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej podkładce, dzięki której jest wykorzystanie okaże się komfortowe. Modele gamingowe wyróżniają się przede wszystkim sporymi wymiarami - pozwala to grać bez obawy o przypadkowe ześlizgnięcie się z podkładki. Znaczenie ma także materiał, z którego produkt został wykonany. Wymienić możemy między innymi tkaninę, mikrowłókno, silikon, a nawet szkło. Należy sprawdzić, czy spód podkładki został pokryty materiałem antypoślizgowym.

Jeżeli chodzi natomiast o klawiaturę, tu istotny jest rodzaj zastosowanych przycisków. Wymienić możemy modele membranowe, które są ciche, ale wymagają użycia większej siły, a także klawiatury mechaniczne, wyróżniające się duża wytrzymałością, ale też głośnym działaniem. Zdecydować możemy się także na urządzenia hybrydowe, stanowiące połączenie obu typów. Podczas zakupu warto sprawdzić także układ przycisków, ewentualne podświetlenie, a także dostępność podpórki na nadgarstki.

Słuchawki dla graczy

Nie może ich zabraknąć na naszym gamingowym stanowisku, zwłaszcza gdy dużo gramy po sieci ze znajomymi i chcemy być z nimi cały czas w kontakcie. Dobre słuchawki musza więc dysponować wysokiej jakości mikrofonem, który będzie przekazywał wyłącznie naszą mowę, a nie odgłosy otoczenia.

Jeżeli zależy nam na skutecznym odizolowaniu się od otoczenia, powinniśmy decydować się na rozbudowane modele nauszne. Uwagę warto zwrócić także na parametry odpowiedzialne za jakość dźwięku, a więc pasmo przenoszenia, impedancję, czułość czy rodzaj zastosowanych membran. Oczywiście na rynku znaleźć można zarówno słuchawki przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Kierownice i gamepady

Okażą się przydatne wtedy, gdy ogrywamy różne gatunki gier. Z kierownicy, rzecz jasna, skorzystamy w przypadku wszelkich produkcji wyścigowych, zwłaszcza tych stawiających na realistyczny model jazdy.

Podczas zakupu kierownicy warto sprawdzić, ile pedałów posiada (w pełnych zestawach znajdziemy gaz, hamulec i sprzęgło) czy została wyposażona w skrzynię zmiany biegów, a także czy wykorzystuje system sprężenia zwrotnego, który doskonale oddaje warunki panujące na różnych nawierzchniach.

Wykorzystanie gamepadów jest o wiele szersze – posłużą nam w grach sportowych, ale także w wielu produkcjach akcji i RPG. Warto decydować się przede wszystkim na te wyposażone w bogaty zestaw przycisków, a także dysponujące gałkami analogowymi.

Fotele dla graczy

Przed komputerem musimy mieć również na czym siedzieć. Na szczęście, na rynku dostępne są siedziska specjalnie dostosowane do potrzeb graczy. Dzięki niemu przyjmiemy najwygodniejszą pozycję, a wielogodzinne granie nie wpłynie negatywnie na nasz kręgosłup. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji oraz odpowiedniemu podparciu.

Fotel gamingowy należy wybierać przede wszystkim po przeanalizowaniu materiałów, z którego został wykonany. Musi być on wytrzymały, wygodny w użyciu, a także łatwy w utrzymaniu czystości. Bardzo popularne są fotele wykonane z ekologicznej skóry, a także bawełny. Poza materiałem, warto sprawdzić, czy fotel zapewnia wygodną regulację jego wysokości i pozycji, a także czy posiada ewentualne dodatki, takie jak chociażby złącze słuchawkowe czy też wbudowane głośniki.

Akcesoria gamingowe

Uzupełnieniem wyposażenia naszego stanowiska będą produkty dodatkowe, spośród których wymienić możemy stojaki na kierownice, stacje dokujące dla gamepadów, odzież gamingowa czy też akcesoria do rozmaitych symulatorów, które pozwalają znacząco zwiększyć realizm gry.

Wszystkie wymienione urządzenia i produkty dodatkowe pozwolą nam czerpać dodatkową radość z gier. Co więcej, w niektórych przypadkach zapewnią nam większe osiągi, zwłaszcza w przypadku produkcji sieciowych. Wszystko to sprawia, że warto skompletować taki zestaw.

 

Materiał zewnętrzny