Najnowsze artykuły

Praca w domu – czy to rozwiązanie dla...

Praca w domu może być doskonałym wyjściem dla kogoś, kto potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Może być to zarówno typowa praca chałupnicza, jak i...

Czytaj Więcej

Serwer dedykowany kontra VPS – jaki hosting wybrać?

Hostingiem nazywamy ogólnie udostępnienie miejsca na serwerze, aby na tej podstawie udostępniać dane w internecie, na przykład pliki stron internetowych czy aplikacji. Do dyspozycji mamy obecnie kilka rodzajów serwerów, w tym serwery dedykowane oraz VPS. Czym różnią się pomiędzy sobą i kiedy warto się na nie zdecydować?

Serwer VPS

VPS, czyli Virtual Private Server stanowi połączenie zalet hostingu dedykowanego oraz współdzielonego, gdy wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Usługodawca przydziela klientowi daną część zasobów serwera w zależności od wykupionego pakietu. Główną różnicą pomiędzy hostingiem współdzielonym a VPS jest natomiast niezależny system operacyjny i inne oprogramowanie. Odseparowanie powoduje, że działania innych użytkowników serwera nie wpływają na pozostałych, co przekłada się na większą efektywność i stabilność pracy.

Zalety serwerów VPS:

  • moc obliczeniowa jest gwarantowana na wybranym poziomie
  • system i aplikacje użytkowe nie są dzielone z innymi użytkownikami serwera
  • działanie oprogramowania jest niezależne od innych użytkowników

Serwer dedykowany

Z kolei serwery dedykowane są już przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. W tym przypadku klient otrzymuje do dyspozycji pełną moc obliczeniową serwera oraz ma całkowitą elastyczność w jego konfiguracji. Oczywiście, przekłada się to na wyższe koszty, niemniej jednak to rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy liczy się niezależność, wydajność i komfort. Serwer pracuje wtedy tylko dla jednego użytkownika i to on decyduje o jego zastosowaniu.

Zalety serwerów dedykowanych:

  • całkowita niezawodność bez konieczności narażania się na działania innych użytkowników
  • samodzielne decydowanie o systemie operacyjnym oraz oprogramowaniu serwera
  • najwyższa wydajność, ponieważ cała moc serwera jest przeznaczona dla jednego użytkownika

Gdy szukasz profesjonalnego hostingu, sprawdź ofertę Bluer.pl. To eksperci w dziedzinie chmur obliczeniowych, którzy działają już od 1995 roku, wspierając kompleksowo klientów biznesowych. Sprawdź już teraz pełną ofertę na Bluer.pl.

Materiał zewnętrzny