Zadbaj o swój samochód!

Bardzo wielu z nas codziennie korzysta ze swojego samochodu, pokonując nim nierzadko setki kilometrów. Jest to bez wątpienia niezwykle ważne narzędzie, bez którego normalne funkcjonowanie w przypadku niektórych osób byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Niezależnie od tego, w jakim dokładnie celu korzystamy ze swojego samochodu, jego zakup zawsze jest bardzo ważną inwestycją – i niestety, dość dużą. Z tego powodu trzeba mieć pewność, że kupujemy dla siebie odpowiedni model, który w stu procentach spełni wszystkie nasze potrzeby. W przeciwnym wypadku jedynie zmarnujemy sporo pieniędzy.

Sam zakup samochodu to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcemy, aby taki pojazd służył nam dobrze i bezproblemowo przez dłuższy czas, to koniecznie musimy nauczyć się prawidłowo o niego dbać. Nie jest to proste, bowiem samochód przy codziennym użytkowaniu jest bez przerwy narażony na mnóstwo szkodliwych dla niego czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenie powietrza panujące w dużych miastach i brud na drogach, który stale osiada na jego karoserii, mogą być dość niebezpieczne. Ponadto szkodzą mu również bardziej skrajne warunki atmosferyczne. Deszcz czy śnieg w dłuższej perspektywie działają niszcząco na lakier samochodowy, podobnie jak ostre promienie słoneczne. Obowiązkiem każdego dobrego kierowcy jest zatem ciągłe dbanie o swój samochód przy użyciu najlepszych dostępnych środków. W taki sposób można zapewnić mu nie tylko estetyczny wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim znacznie zwiększyć jego żywotność i oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych wydatków z nim związanych.

Chemia samochodowa

Do takiego dbania o swój pojazd w pierwszej kolejności potrzebna jest szeroko pojęta chemia samochodowa. Obecnie wybór takich produktów na rynku jest bardzo szeroki, ale nie oznacza to, że powinniśmy robić zakupy na ślepo, bez wcześniejszego sprawdzenia oferty konkretnego producenta. Wysoka jakość i dobry skład to tutaj niesamowicie istotne rzeczy – decydując się na nieodpowiednie produkty możemy jedynie bardziej zaszkodzić karoserii, niż o nią zadbać.

 

Sklep MotoGo

 

Zacznijmy zatem od podstaw. Pierwszym elementem naszego "wyposażenia" powinny być profesjonalne kosmetyki samochodowe, służące do podstawowego mycia pojazdu. Obecnie dostępne są zarówno kosmetyki do karoserii, jak i do wnętrza pojazdu – warto zwrócić uwagę na oba ich rodzaje. Podstawowe mycie samochodu nie jest niczym ani trudnym, ani czasochłonnym, zatem warto robić często. Poświęcając na to regularnie nieco czasu – chociażby raz w tygodniu – nasz samochód będzie prezentował się przede wszystkim znacznie bardziej estetycznie. W czasie codziennego użytkowania może na nim stale osiadać brud o najróżniejszym pochodzeniu, który negatywnie wpływa na jego wygląd. Oprócz samych kosmetyków trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Bardzo ważna jest odpowiednia mikrofibra lub rękawica do mycia samochodu, która z jednej strony zapewni dokładne rozprowadzanie preparatu, a z drugiej – będzie bezpieczna dla karoserii i uchroni nas przed niechcianymi otarciami czy zadrapaniami. Bardzo ważnym elementem mycia podstawowego są również wiadra z separatorami brudu.

pasta polerska

Pasta polerska

Kolejna ważna kwestia to polerka samochodowa. Lakier na karoserii samochodu to niezwykle istotny jego element, z jednej strony wpływający na jego wygląd zewnętrzny, a z drugiej – zapewniający mu odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Sam w sobie jest on jednak najbardziej narażony na takie czynniki, przez co wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po dłuższym użytkowaniu lakier zwyczajnie się zużywa; pojawiają się na nim liczne zadrapania, a on sam całkowicie traci swój pierwotny blask. Przywrócenie go do zadowalającego stanu również nie powinno być trudne. Potrzebna jest nam przede wszystkim dobra pasta polerska. W sklepach znajdziemy wiele różnych produktów tego typu, ale trzeba wybrać wśród nich coś odpowiedniego do rodzaju naszej karoserii i lakieru. Polerowanie samochodu nie wymaga wielkich umiejętności, ale musimy robić to powoli i dokładnie, mając pewność co do tego, że rozprowadzamy pastę rzeczywiście równomiernie po całej powierzchni karoserii. Możemy również stosować ją punktowo, jedynie w tych miejscach, w których pojawiły się rysy czy zadrapania.

Nawet profesjonalne kosmetyki samochodowe wcale nie muszą kosztować tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu i poszukać wśród nich czegoś odpowiedniego, bowiem jest to rzecz niezwykle ważna dla każdego kierowcy. Dzięki takiemu dbaniu o swój pojazd, jazda nim staje się o wiele bardziej przyjemna, a samochód wygląda znacznie lepiej. Dodatkowo możemy w ten sposób uniknąć wielu problemów. Zaniedbywanie takich kwestii sprawia, że poszczególne elementy samochodu znacznie szybciej niszczeją, co niesie ze sobą konieczność dokonywania kosztownych i czasochłonnych napraw. Dbanie o własny pojazd jest to zatem świetna inwestycja, dzięki której utrzymanie samochodu stanie się po prostu o wiele tańsze i łatwiejsze. Lepiej zapobiegać problemom, niż potem musieć sobie radzić ze wszystkimi ich dość kosztownymi konsekwencjami.