Najnowsze artykuły

Czynnik ludzki w organizacjach lotniczych...

Bezpieczeństwo w branży lotniczej jest priorytetem – wystarczy jeden błąd, by stała się tragedia, która będzie dotyczyć wielu osób. Jak...

Czytaj Więcej

Uważaj! Za brak ważnego ubezpieczenia OC pojazdu możesz pójść z torbami

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkiem każdego -właściciela pojazdu. Wciąż warto o tym przypominać, ponieważ według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nawet 100 tysięcy pojazdów nie ma aktualnego ubezpieczenia. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi, które mogą zrujnować nieodpowiedzialnego kierowcę.

Brak ubezpieczenia a kontrola policyjna

W trakcie kontroli policyjnej zostaniemy poproszeni o przedstawienie trzech dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu - polisę. Kierowca, który nie będzie posiadał polisy OC, przede wszystkim zostanie ukarany mandatem. To jednak nie koniec. Policjant zgłosi taką informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który sprawdzi, czy pojazd, którym poruszał się dany kierowca, jest faktycznie ubezpieczony.

Wysokośc kary za brak ubezpieczenia zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku. W związku z tym od 1 stycznia 2018 roku kara dla posiadaczy samochodów osobowych wynosi odpowiedno: 

  • za brak ubezpieczenia do 3 dni kara w wysokości 840 złotych,
  • za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni to kara 2100 złotych,
  • za brak ubezpiecznia powyżej 14 dni to 4200 złotych kary.

Pamiętaj, że ważność Twojej polisy mogą skontrolować także inne służby np. straż graniczna. Więcej na ten i inne tematy na stronie www.mtu24.pl

Nieaktualne ubezpieczenie OC pojazdu a kolizja lub wypadek

To najczarniejszy scenariusz, który może nie tylko nadwyrężyć, lecz zrujnować budżet lekkomyślnego kierowcy. Jeśli pojazd w chwili zdarzenia nie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC, osoby poszkodowane otrzymają pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wystąpi z regresem do sprawcy wypadku. Kwota, jaką zostanie obciążony, będzie uzależniona od rozmiaru szkód. Przy niewielkiej stłuczce może to być kilka tysięcy złotych, lecz przy poważnym wypadku nawet kilkaset tysięcy złotych.

Przekonanie, że kierowca, który spowodował wypadek autem nieposiadającym aktualnego ubezpieczenia OC, nie grozi kara finansowa to jeden z najczęściej powielanych mitów. UFG obciąży kosztami naprawy auta oraz leczenia osób poszkodowanych zarówno osobę prowadzącą samochód, jak i jego właściciela. Jeśli więc planujesz pożyczyć auto od kogoś z rodziny lub znajomego, koniecznie upewnij się, że pojazd ma aktualne ubezpieczenie OC!

Od kary nie warto się jednak uchylać. Jeśli należność nie zostanie uregulowana w ciągu 30 dni, UFG odzyska pieniądze na drodze sądowej. W tej sytuacji kwota, którą będziemy musieli zapłacić, powiększy się o odsetki oraz koszt postępowania sądowego.

 

Materiał zewnętrzny