Najnowsze artykuły

Węże flex: 3 istotne uwagi

​Węże elastyczne flex różnią się od zwykłych wieloma cechami konstrukcji i zastosowaniami. Choć w zależności od przeznaczenia mogą być wykonane z...

Czytaj Więcej

Jak dbać o buty? Rady dotyczące pielęgnacji obuwia

Buty to istotna część naszego ubioru – a czyste i zadbane buty to nasza wizytówka! Co ważne, właściwa pielęgnacja przedłuży ich żywotność. Jak dbać o właściwy stan obuwia? Sprawdź nasze rady i przetestuj je w swoim domu!

Po pierwsze: czyść od razu

Po powrocie do domu nie zawsze myślimy jeszcze o oczyszczeniu butów, zmęczenie bierze górę. A później, kiedy chcemy je znów ubrać, męczymy się z doczyszczeniem… Dlatego pamiętaj, żeby zawsze od razu po ściągnięciu obuwia ze stóp oczyścić je z piachu i kurzu.

Poważniejsze zabrudzenia dużo trudniej jest wywabić. Obuwie z jasnej skóry najlepiej jest czyścić miękką szmatką nasączoną mlekiem, a plam pozbędziemy się nacierając je białą wazeliną. Natomiast ciemne obuwie czyścimy za pomocą denaturatu.

Właściwe czyszczenie butów domowymi sposobami to niełatwa sprawa, a najlepiej znają się na tym szewcy i… gosposie! Tak, to prawda – domowe sposoby na czyszczenie obuwia to ich pomysły! Jeśli potrzebujesz pomocy domowej (nie tylko do czyszczenia butów, oczywiście!), to na pewno znajdziesz ją na www.pomocedomowe.pl.

Po drugie: suszenie butów to niełatwa sprawa!

Jeśli przemokły Ci buty, to musisz je wysuszyć – ale absolutnie nie rób tego na grzejniku! Obuwie suszymy kładąc je bokiem, z dala od źródeł ciepła. Kaloryfer czy kominek przyspieszą wysychanie obuwia, jednak zaszkodzą materiałowi!

Wysuszone buty nacieramy wazeliną lub przekrojonym surowym ziemniakiem, pastujemy, polerujemy.

Wskazówka: jeśli buty po wysuszeniu są za twarde/sztywne, możesz natrzeć je naftą, a potem dopiero je wypastować i wypolerować. Natomiast smarowanie olejkiem rycynowym zapobiega pękaniu skóry.

Po trzecie: zapobiegaj odkształceniom

No dobrze, więc ściągasz buty, oczyszczasz, chowasz do szafki – i znowu błąd! Musisz jeszcze zadbać o to, żeby się nie odkształcały. Możesz to robić za pomocą prawideł, które dostaniesz w każdym sklepie obuwniczym. Możesz też wykorzystać domowy sposób: wypchaj pończochę lub skarpetkę gazetami, nadając właściwy kształt.

Wysokie buty z długą cholewką możesz natomiast podwieszać na tasiemkach lub klamerkach – nigdy nie kładź cholewki! Żeby wyprostować skórę, możesz również wkładać do butów karton po litrowym soku lub butelkę po napoju.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz