Najnowsze artykuły

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

​Urządzanie małej łazienki w bloku może być prawdziwym wyzwaniem, ale jednocześnie to doskonała okazja, by popisać się kreatywnością i...

Czytaj Więcej

Pasy odciągowe i ich zastosowanie

Pasy odciągowe nazwą nawiązują do swojego zastosowania - odciągają lub napinają włókna, liny lub materiały produkowane we wstęgach. Pasy te pracują w parach, a dzięki kontrolowanemu dociskowi transportowanego materiału oraz precyzyjnemu przesunięciu znajdują zastosowanie wielu aplikacjach.

Gdzie używa się pasów odciągowych?

Głównym zadaniem pasów odciągowych jest odciąganie lub napinanie. Z tego względu są one powszechnie wykorzystywane w zakładach, w których powleka się kable. Zastosowanie pasów odciągowych jest jednak duże szersze – korzystają z nich także zakłady zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Pasy odciągowe są elementem wielu urządzeń i maszyn, z których korzystamy na co dzień. Odpowiadają one m.in.: za napięcie wstęgi papieru podczas drukowania, mają wpływ na niezawodność pracy maszyn sortujących listy i bankomatów. Pasy odciągowe można spotkać także w maszynach wykorzystywanych do pakowania materiałów sypkich i urządzeniach przeznaczonych do produkcji kiełbas.

Co proponują producenci pasów odciągowych?

Szerokie zastosowanie pasów odciągowych przekłada się na duży wybór. Firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją tych elementów starają się sprostać oczekiwaniom klientów. Efektem są pasy odciągowe o różnych właściwościach. To gwarantuje, że każdy właściciel zakładu produkcyjnego będzie mógł zakupić niezbędne mu pasy.

Aby pasy odciągowe sprawdzały się w zakładach produkcyjnych, producenci pokrywają je specjalnymi pokryciami. Efektem są pasy odporne na działanie np. olejów. W sprzedaży nie brakuje pasów odciągowych, które są niepodatne na działanie np. siarki. W niektórych maszynach konieczne jest zastosowanie pasów o wysokich właściwościach bieżnych, zaś w innych wzmocnionych, aby nie ulegały rozciąganiu i ścieraniu – pasy odciągowe o takich właściwościach również są dostępne w sprzedaży.

Pasy odciągowe a pokrycia

Właściwości pasów odciągowych zależą przede wszystkim od zastosowanych pokryć. Mogą one być wykonane bezkońcowo metodą wulkanizacji w formie lub naklejane na pasy. Należy zaznaczyć, że prawidłowo wykonane oraz właściwie stosowane pokrycie klejone na pasie nie odbiega właściwościami od pokrycia nawulkanizowanego bezkońcowo.

Bardzo popularne są pokrycia PCV, bo dzięki nim pas odciągowy będzie odporny na działanie np. olejów. Często stosowane są także pokrycia PU – dzięki nim element odciągowy zyskuje wysoką odporność na ścieranie.

Jeżeli urządzenie wyposażone w pasy odciągowe będzie narażone np. na niskie temperatury, producenci stosują pokrycia kauczukowe. W przypadku wysokich temperatur zdecydowanie lepiej sprawdza się pokrycie silikonowe. Należy jednak zaznaczyć , że nie ma jednego odpowiedniego materiału pokrywającego pas, który gwarantowałby poprawną pracę w każdych warunkach. Ostateczny kształt, a także rodzaj pokrycia należy ustalić z producentem, a specjaliści z Wilhelm Herm. Müller pomogą w doborze najlepszych rozwiązań.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz