Rośliny doniczkowe odgrywają kluczową rolę w przywracaniu harmonii w naszych domach oraz poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. Jedną z...
Czytaj WięcejSzyba przednia – lepiej wymienić, czy naprawić?
Nie jest tajemnicą, że poszczególne elementy auta podczas codziennej eksploatacji stopniowo się zużywają. Dotyczy to nie tylko karoserii czy konkretnych mechanizmów, ale też szyb – zwłaszcza przedniej. Liczne rysy, pęknięcia i inne niegroźne na pozór uszkodzenia wpływają znaczącą na obniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy.
Uszkodzona szyba – jakie ma to konsekwencje?
Szyba przednia jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia pojawiające się pod wpływem uderzenia kamieniami lub śmieciami pozostawionymi na drodze. Niewielkie rysy zazwyczaj nie stanowią większego problemu podczas standardowego przeglądu technicznego samochodu, jednak mogą znacznie obniżać widoczność, zwłaszcza podczas jazdy nocą lub w słoneczne dni. Światło załamuje się wtedy na drobnych rysach, przez co kierowca skupia wzrok na szybie, a nie na drodze – nietrudno zauważyć, że jest to niebezpieczne. W przypadku widocznych odprysków, jakie pojawiają się najczęściej po uderzeniu kamieniem, policja podczas kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny. Zdarza się też, że to uszkodzenie postępuje, a pęknięcie się powiększa. Chociaż tego rodzaju rysy i odpryski nie wiążą się z ryzykiem rozpadnięcia szyby na kawałki, warto usunąć usterkę – dzięki temu podróżowanie autem stanie się bezpieczniejsze, a my unikniemy nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.
Kiedy naprawiać?
W przypadku szyb samochodowych trudno mówić o naprawie, ponieważ nawet najlepszy serwis nie zagwarantuje przywrócenia ich do stanu pierwotnego. Korzystając z usług specjalistów można jednak zabezpieczyć pęknięcie za pomocą bezbarwnej żywicy w taki sposób, aby nie postępowało i nie powodowało uszkodzenia pióra wycieraczki. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak tylko w sytuacjach, kiedy uszkodzenie znajduje się w innym miejscu niż na wysokości wzroku kierowcy, ponieważ zawsze pozostaje w pewnym stopniu widoczne. Warto też wspomnieć, że usługi polerowania szyb bywają dość kosztowne i najczęściej bardziej opłaca się je wymieniać, niż ryzykować uszkodzenie tego elementu.
Wymiana szyby – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na jakość. Co prawda istnieje możliwość kupienia tańszego zamiennika, ale takie szyby często źle leżą i mogą powodować zniekształcenie obrazu. Zdecydowanie lepiej jest wydać na ten element nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że jego wymiana przebiegać będzie sprawnie. Pamiętajmy też, że we współczesnych autach szyby mają czujniki deszczu. Aby więc mieć gwarancję ich działania należy kupować oryginalne części samochodowe np. na sklep-bmw.pl. Oprócz tego istotny jest wybór warsztatu, który podejmie się wymiany szyby przedniej. Podejrzanie niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Warto też zdecydować się na usługi fachowców, którzy w razie potrzeby wykonają naprawy blacharskie, np. jeśli po demontażu starej szyby okaże się, że ramka w niektórych miejscach jest skorodowana. Planując wymianę szyby na nową trzeba więc liczyć się z możliwymi dodatkowymi kosztami, ale warto je ponieść, bo bezpieczeństwo w tym przypadku jest znacznie ważniejsze.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)