Ceny złota to jeden z kluczowych wskaźników ekonomicznych, który fascynuje zarówno ekspertów, jak i zwykłych obywateli. Historia...
Czytaj WięcejStosowanie i charakterystyka hal stalowych
Hale stalowe są coraz częściej stosowane w budownictwie przemysłowym ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim mają bardzo szerokie zastosowanie. Jakie inne walory ma ten rodzaj konstrukcji, jakie zastosowania oraz jaką technologię stosuje się do ich budowy – o tym przeczytacie poniżej.
Śmiało można stwierdzić, że konstrukcje stalowe wiodą prym w budownictwie przemysłowym. Dlaczego? Głównie ze względu na swoje liczne zalety, w tym przede wszystkim szeroką gamę zastosowań (przemysł, rolnictwo, transport, handel, usługi itp.). Są chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców niż konstrukcje żelbetowe czy tradycyjne murowane. Ich podstawowe zalety to: niskie koszty inwestycji, krótki czas budowy.
Konstrukcja hal stalowych
Przykładowy opis konstrukcji podstawowej hali stalowej przedstawia się następująco. Konstrukcja nośna składa się z kompletu ram blachownicowych o zmiennej wysokości środnika i usztywnień wiatrowych ze skrzyżowanych prętów lub stężeń portalowych. Stalowe ramy nośne obiektu są wykonane ze spawanych elementów o pełnych przekrojach. Używa się stali S235 lub i S355, oczyszczonej do stopnia czystości Sa 2 ½ oraz pokrytej warstwą antykorozyjną. Wszystkie połączenia montażowe wykonuje się przy użyciu śrub o wysokiej wytrzymałości.
Konstrukcja nośna dachu jest wykonana z zimnogiętych kształtowników stalowych, do których mocuje się panele blachy trapezowej. Kształtowniki są ocynkowane ogniowo do łącznej grubości warstwy cynku odpowiadającej 275 g/m². Panele blachy dachowej są pokryte obustronnie cynkiem i powlekane od wewnątrz farbą poliestrową.
Szkielet konstrukcji nośnej ścian jest wykonany, podobnie jak w przypadku dachu, z zimnogiętych kształtowników stalowych ocynkowanych ogniowo i obustronnie ocynkowanych paneli stalowej blachy trapezowej. Zewnętrzna strona paneli jest pomalowana pokryta farbą poliestrową, a wewnętrzna warstwą podkładową w kolorze szarym. Blachy są przymocowane do kształtowników ściennych wkrętami z neoprenowymi podkładkami uszczelniającymi. Dolna krawędź obudowy jest zakończona kształtownikiem parapetowym. Obudowa ścian zaczyna się od wierzchu cokołu betonowego, czyli od poziomu +35 cm.
Izolację stanowią płyty z wełny mineralnej o grubości 200 mm, dla których współczynnik U ≤ 0,18 W/m²K. W przypadku ścian płyty umieszczone są między panelami z blachy trapezowej. Na panelach blachy trapezowej na dachu układa się folię polietylenową jako paroizolację.
Jest to przykładowy opis konstrukcji. Hale można dostosowywać do konkretnych potrzeb danego inwestora, co stanowi ogromną zaletę tego rodzaju budownictwa.
Sprawdzona technologia
FirmaOcmer jest wiodącym producentem i wykonawcą hal stalowych. Stosuje unikalną i sprawdzoną technologię Remco. Metoda ta polega na zastosowaniu lekkiej konstrukcji i dużych rozpiętości bez słupów wewnętrznych (do 80 m), co daje możliwość optymalnego dopasowania rozstawów słupów do potrzeb konkretnego projektu. W tej technologii buduje się hale o różnej aranżacji wnętrz, tj. hale jedno- i wielonawowe, stalowe o dachach jedno- i dwuspadowych, hale przystosowane do zamontowania belek podsuwnicowych i wciągarek oraz hale o konstrukcji nośnej malowanej w dowolnym kolorze wg uznania inwestora.
Dlaczego warto wybrać konstrukcję stalową?
Hale stalowe mają liczne zalety, dzięki czemu wielu inwestorów decyduje się na ten rodzaj obiektów przemysłowych. Do ich walorów zalicza się:
- wytrzymałość
- krótki czas budowy (dzięki lekkim i nieskomplikowanym elementom konstrukcyjnym podstawową konstrukcję można postawić w ciągu miesiąca)
- niskie koszty budowy w porównaniu do hal żelbetowych i murowanych (tania i szybka produkcja wpływa na obniżenie kosztów)
- łatwość wybudowania obiektu w porównaniu do tradycyjnych obiektów murowanych
- prosty ewentualny demontaż (hale można w razie potrzeby rozebrać i przenieść w inne miejsce, co przydaje się zwłaszcza w przypadku obiektów stawianych na określony czas)
- szerokie zastosowanie (o którym piszemy poniżej).
Zastosowanie hal stalowych
Konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle, handlu, usługach, transporcie i rolnictwie. Hale te chyba najczęściej wykorzystywane są w przemyśle i produkcji. Budownictwo w tej branży jest praktycznie zupełnie zdominowane przez ten rodzaj konstrukcji, głównie ze względu na łatwość dostosowania do konkretnych potrzeb inwestorów. Hale znajdują także szerokie zastosowanie w handlu ze względu na niskie koszty inwestycji i co za tym idzie możliwość budowania wielkich powierzchni handlowych. W sektorze transportu zastosowanie znajdują hale magazynowe, logistyczne, serwisowe i przeładunkowe. Także służby celne korzystają z takich konstrukcji. W rolnictwie stosuje się tego typu konstrukcje służące do uprawy roślin, przechowywania zbiorów (chłodnie) i hodowli zwierząt.
Wśród realizacji hal stalowych o lekkiej konstrukcji znaleźć można następujące rodzaje:
- hale produkcyjne
- hale magazynowe
- hale logistyczne
- hale handlowe i targowe
- hale sportowe
- hale widowiskowe
- chłodnie
- sortownie owoców i warzyw
- stacje obsługi i kontroli pojazdów.
Wiodącym producentem i generalnym wykonawcą hal stalowych o lekkiej konstrukcji jest firma Ocmer, z której ofertą można zapoznać się na stronie: http://www.ocmer.com.pl/hale.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)