Najnowsze artykuły

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

​Urządzanie małej łazienki w bloku może być prawdziwym wyzwaniem, ale jednocześnie to doskonała okazja, by popisać się kreatywnością i...

Czytaj Więcej

Jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Plac zabaw we własnym ogrodzie to marzenie każdego dziecka, a dla rodziców wygodny sposób na zapewnienie swoim pociechom możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, nie oddalając się od domu. Jak zaaranżować bezpieczną i kolorową przestrzeń przydomową? Dobrym rozwiązaniem są łatwe w montażu nawierzchnie gumowe.

Po pierwsze: Bezpieczeństwo

Projektując przydomowy plac zabaw należy pamiętać, że ma być to dla dziecka miejsce nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne. Wybierając sprzęty czy zabawki warto zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, a decydując się na zasadzenie roślin, sprawdzić czy nie są one trujące oraz czy nie posiadają ostrych liści czy kolców. Kluczowa dla bezpieczeństwa jest jednak odpowiednia nawierzchnia. Dobrze dobrana, amortyzuje ewentualne upadki i pomaga utrzymać plac zabaw w porządku czystości.

Miękkie lądowanie

Tradycyjnie place zabaw wyposażano w nawierzchnie trawiaste bądź piaszczyste. Podłoża te rzeczywiście gwarantują względną amortyzację, jednak są niepraktyczne i kłopotliwe w utrzymaniu. Trawa wymaga podlewania, strzyżenia i nawożenia, a piasek, nie dość że często „roznoszony po kątach” w butach i kieszeniach spodenek,  jest źródłem kurzu, co bywa szczególnie kłopotliwe w przypadku dzieci – alergików. Dobrą alternatywą są nawierzchnie z granulatu gumowego w formie płyt, kostek czy puzzli. Nawierzchnie gumowe są odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, łatwe w czyszczeniu, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko wystąpienia urazów kostno-stawowych. Dodatkowo materiał posiada właściwości antypoślizgowe – mówi Sylwester Skoneczny, ekspert marki Rubtiler. Płyty gumowe doskonale odprowadzają wodę, co sprawia, że dziecko może szybko wrócić do zabawy nawet po ulewnym deszczu. Nie byłoby to możliwe w przypadku nawierzchni piaszczystej czy trawiastej. Z myślą o najmłodszych marka Rubtiler przygotowała kostki i puzzle w rozmaitych kolorach oraz płyty ozdobione obrazkami i cyframi. Aranżację placu zabaw uzupełnią bezpieczne elementy infrastruktury: gumowe donice, krawężniki i obrzeża, słupki, kubiki.

Zbudować marzenia

Do tej pory nawierzchnie gumowe kojarzyły się głównie z przestrzenią publiczną – prefesjonalnymi placami zabaw i boiskami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Dzięki łatwości montażu rodzic może skomponować i własnymi siłami zbudować dziecku jego wymarzoną przestrzeń do zabaw we własnym ogrodzie. Płyty o gładkich krawędziach łączy się przy pomocy dołączonych w zestawie kołków montażowych. Natomiast puzzle – jak popularna układankę. Ponieważ nie jest potrzebne klejenie demontaż i przeniesienie placu zabaw w inne miejsce jest równie łatwe.

Dla dziecka i dla środowiska

Przy wyborze materiałów, które chcemy wykorzystać przy naszym placu zabaw, warto zwrócić uwagę na sposób powstawania i pochodzenie surowca. Dbałość o nasze dzieci przejawia się nie tylko w doraźnym zapewnianiu bezpieczeństwa, ale także w trosce o środowisko, w którym przyjdzie im żyć w przyszłości. Produkty marki Rubtiler powstają w procesie nowoczesnego recyklingu. Ekologiczne gumowe nawierzchnie składają się w 99% ze zużytych opon samochodowych.

Źródło: newsrm.tv

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz