Najnowsze artykuły

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

​Urządzanie małej łazienki w bloku może być prawdziwym wyzwaniem, ale jednocześnie to doskonała okazja, by popisać się kreatywnością i...

Czytaj Więcej

Pianka poliuretanowa PUR

Jednym ze sposobów na izolowanie pomieszczeń jest wykorzystanie pianki poliuretanowej. Czym ona jest i jakimi właściwościami się charakteryzuje? Co sprawia, że warto używać jej do izolacji? 

Co to jest pianka poliuretanowa?

O piance poliuretanowej, nazywanej również pianką PUR, można powiedzie, że jest alternatywą dla bardzo często używanej przy izolacji wełny mineralnej. Choć jest to sposób mniej znany, z pewnością wart zwrócenia na niego uwagi. Przede wszystkim użycie pianki poliuretanowej jest bardzo łatwe zarówno w montażu, jak i w użyciu. Co równie ważne, wykonanie izolacji przy pomocy powłoki poliuretanowej jest ekonomiczne, a także bardzo trwałe. Dzisiaj pianka poliuretanowa jest wykorzystywana nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej. Stosuje się ją między innymi do ochrony antykorozyjnej rurociągów od zewnątrz realizowanej natryskowo. Pianką poliuretanową można izolować między innymi rury, kolana, łuki, trójniki, zwężki i dysze, elastyczne i transparentne kompensator, a także i łączniki oraz rozdzielacze. Należy podkreślić, że pianka polietylenowa wyróżnia się między innymi bardzo wysokim współczynnikiem dyfuzji pary wodnej. To sprawia, że jest ona w zasadzie nienasiąkliwa. Ponadto, jest ona także bardzo sprężysta i giętka, co pozwala ją dowolnie wyginać bez obawy, że zostanie uszkodzona. Z pianki poliuretanowej można wykonać nawet bardzo cienkie otuliny. Będą one idealnie nadawać się do izolowania instalacji prowadzonych w bruzdach ściennych i podłodze. Kolejną cechą, której nie sposób pominąć jest fakt, że pianka polietylenowa zachowuje dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C, zarówno w suchym, jak i wilgotnym otoczeniu. To daje bardzo szeroką możliwość zastosowania. Otuliny stworzonej z pianki polietylenowej używane są głównie do izolowania instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, ale jest ona wykorzystywana również w chłodnictwie.

pianka PUR

Dlaczego warto izolować powłoką poliuretanową?

Wykorzystanie powłoki poliuretanowej w celu izolacji niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia ona ochronę przed ścieraniem, a także zwiększenie żywotności rur. Gwarantuje również ochronę przed korozją podczas eksploatacji. Co więcej, taka powłoka zapewnia również instalacji długi okres użytkowania bez awarii i konieczności remontów. Zastosowanie pianki poliuretanowej umożliwia także uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni rur o małej chropowatości, co skutecznie zapobiega przyleganiu do ścianek transportowanego medium. To jednak nie wszystko. Taki rodzaj izolacji pozwoli również na redukcję zanieczyszczeń, a to z kolei poprawia czystość chemiczną transportowanego medium. Następną zaletą izolacji powłoką poliuretanową, którą warto wymienić jest redukcja hałasu. Nie zapominajmy także o obniżeniu kosztów eksploatacji w transporcie rurociągowym. Skoro jesteśmy już przy kosztach, musimy podkreślić, że piana poliuretanowa w przeciwieństwie do wełny, jest bardziej oszczędnym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Kolejną zaletą jest montaż – bardzo łatwy oraz szybki. Mała waga pianki PUR nie obciąża konstrukcji budynku. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety, nie ma raczej wątpliwości, że izolacja powłoką poliuretanową to najlepsza, najszybsza, a także najskuteczniejsza technika izolacji. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzisz, ale także będziesz cieszyć się solidną izolacją, która nie obciąży konstrukcji budynku i dodatkowo zapewni redukcję hałasu oraz zanieczyszczeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz