Rośliny doniczkowe odgrywają kluczową rolę w przywracaniu harmonii w naszych domach oraz poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. Jedną z...
Czytaj WięcejPielęgnacja trawnika po zimie
Zima to dla trawnika trudny okres. Zalegający śnieg, ujemne temperatury, roztopy – wszystko to niekorzystnie wpływa na jego kondycję i sprawia, że trawa traci swój atrakcyjny wygląd. Aby przywrócić jej optymalną formę, należy przystąpić do prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Jakie czynności należy wykonać po zimie?
Do zabiegów związanych z regeneracją trawnika można przystąpić dopiero, gdy śnieg całkowicie stopnieje, a gleba rozmarznie. Możemy również dać mu dodatkowy czas na obeschnięcie, co sprawi, że trawa szybciej odzyska prawidłową kondycję.
W tym okresie nie należy chodzić po trawniku. Zapobiegnie to tworzeniu się głębokich śladów w miękkim gruncie. Po wyschnięciu gleby, możemy przystąpić do prac pielęgnacyjnych. Jakich?
Po pierwsze, grabienie
Zabieg ten należy przeprowadzić zanim trawnik wejdzie w fazę wegetacji, która zwykle ma miejsce wraz z nadejściem końcowych dni marca. Grabienie pozwala usunąć suche źdźbła traw, obumarłe liście oraz igły, które opadły z drzew i krzewów.
Czynność musi być wykonana starannie, ale również ostrożnie. Uszkodzenie wrażliwej po zimie darni sprawi, że trawnik będzie w jeszcze gorszej kondycji. Warto zatem robić to z wyczuciem. Jeśli na trawniku pojawi się filc, samo grabienie nie wystarczy. Konieczne będzie przeprowadzenie aeracji i wertykulacji.
Po drugie, wertykulacja i aeracja
Wertykulacja pozwala usunąć nagromadzony przez zimę filc i mech. Roślinność ta sprawia, że murawa jest bardzo zbita, co utrudnia korzeniom trawy wchłanianie wody wraz ze składnikami odżywczymi. Konsekwencją tego jest nieatrakcyjny wygląd trawnika. Zabieg ten wykonuje się za pomocą wertykulatora, który pionowo nacina darń, zapewniając trawie lepszy dostęp do tlenu, światła, wody i minerałów.
Celem aeracji zaś jest napowietrzenie oraz rozluźnienie gleby, dzięki czemu trawa jest pobudzana do intensywnego wzrostu. Dzięki lepszemu wnikaniu wody, nawozów i tlenu masa korzeniowa murawy zwiększa się, co przekłada się na lepszy wygląd trawnika. Pamiętajmy jednak, że trawnik przed aeracją powinien być skoszony.
Po trzecie, dosiew i nawożenie
Trawnik po zimie może wymagać uzupełnienia. Obumarłe miejsca spulchniamy widłami wyposażonymi w szerokie widły. Następnie wyrównujemy jego powierzchnię, a na koniec dosiewamy trawę. Po wykonaniu tych czynności intensywnie podlewamy trawnik.
Teraz pora na nawożenie murawy. Najlepiej sprawdzą się nawozy granulowane lub w płynie. Te pyliste są bowiem trudne w aplikacji. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie, dobrym wyborem będą nawozy w płynie, gdyż działają dolistnie. Nawozy granulowane zaś działają dłużej, gdyż wolniej się rozpływają. Wymagają jednak obfitego podlania wodą.
Po czwarte, koszenie
To kolejny ważny zabieg, który należy wykonać po zimie. Pierwsze koszenie powinno odbyć się, gdy trawa zacznie wypuszczać pierwsze źdźbła. Pamiętajmy, aby skrócić je jedynie nieznacznie – na przykład z 6 centymetrów do 4 cm – maksymalnie 1/3 jej wysokości. Dzięki temu nie zostanie uszkodzona i wejdzie w fazę intensywnego wzrostu.
W tym celu potrzebna nam będzie kosiarka do trawy. W zależności od tego, jak duży mamy trawnik, możemy się zdecydować na wariant ręczny, elektryczny bądź spalinowy. Najtańsza jest oczywiście opcja pierwsza. Odznacza się jednak małą wydajnością i wymaga sporych nakładów czasu i sił. O wiele szybciej uporamy się ze skoszeniem trawnika, mając kosiarkę elektryczną lub spalinową.
Inna możliwość to podkaszarka. Sprawdzi się ona szczególnie dobrze do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, doprowadzając trawnik do perfekcji.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)