Najnowsze artykuły

Jak na przestrzeni lat zmieniały się ceny...

Ceny złota to jeden z kluczowych wskaźników ekonomicznych, który fascynuje zarówno ekspertów, jak i zwykłych obywateli. Historia...

Czytaj Więcej
Catering dietetyczny SIRT we...
9 listopada 2024 0
Jak przeprowadzić remont kuchni?...
24 października 2024 0
Jubiler, złotnik a rzemieślnik -...
22 października 2024 0

Postaw na wirtualizację Twojej firmy i wykorzystaj efektywniej zasoby

​Im więcej różnego rodzaju oprogramowania jest potrzebne Twojej firmie, tym większe ryzyko, że w końcu potrzebny będzie też dodatkowy sprzęt, który je obsłuży. Jest jednak inne rozwiązanie tego problemu, a mianowicie wirtualizacja.

Zapłacisz mniej, a zrobisz tyle samo

Wirtualizacja to uruchomienie dodatkowej „warstwy” między sprzętem a oprogramowaniem. Prawidłowo wdrożone usługi wirtualizacyjne pozwalają na wykorzystanie jednej maszyny zamiast kilku. O tym, jak dokładnie działa ten proces, opowiedzieć mogą doradcy https://www.senetic.pl/vmware/, natomiast na podstawowym poziomie chodzi o to, że w ramach wirtualizacji tworzone są „maszyny”, które operują na przyznanych zasobach, nie zakłócając pracy macierzystego systemu.

Dysponując tylko jednym serwerem, można wirtualizować co najmniej kilka maszyn o całkiem niezłych parametrach technicznych, po prostu przydzielając im część z fizycznie dostępnych zasobów. Każda z wirtualnych maszyn działa niezależnie od pozostałych, a zależność od maszyny fizycznej sprowadza się do wykorzystania przydzielonej mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej czy zasilania.

Co można zrobić na maszynach wirtualnych?

Zastosowanie maszyn wirtualnych jest praktycznie nieograniczone. Licencja na poszczególne rozwiązania jest wykorzystywana bardzo często na przykład w celu przeprowadzenia emulacji, testów, symulacji czy operacji obliczeniowych, które prowadzone na maszynie fizycznej mogłyby pochłonąć zbyt dużą część jej zasobów. Wirtualizować można także niektóre procesy sieciowe lub bezpieczeństwa, dedykowane maszyny wirtualne można też w ramach jednej organizacji udostępnić do dyspozycji poszczególnych działów lub realizacji konkretnych projektów.

Wirtualizacja odejmuje pracy

W nowoczesnej firmie wirtualizacja nie sprowadza się do stworzenia maszyny wirtualnej i uruchomienia na niej kopii systemu operacyjnego, a w jego obrębie konkretnych programów. Dziś rozwiązania dedykowane są w dużej mierze zautomatyzowane. To znaczy, że maszyny wirtualne wymagają mniej czasu na konfigurację, niż maszyny fizyczne przeznaczone do tych samych zadań. 

Możliwe jest pełne oskryptowanie maszyn wirtualnych, które będą wykonywały narzucone zadania i przekażą tylko ich wyniki – nie ma potrzeby każdorazowego konfigurowania wirtualnego komputera, ręcznego zmieniania przydziałów miejsca czy mocy obliczeniowej. Otwarcie wirtualnego procesu pozwala na automatyczne zastosowanie wcześniej przygotowanych plików konfiguracyjnych, dzięki czemu pracownicy działu IT faktycznie muszą dbać tylko o serwer fizyczny.

Dodatkowe plusy wirtualizacji w chmurze

Tworzenie maszyn wirtualnych jest możliwe na lokalnych stacjach roboczych, ale specjalistyczne oprogramowanie pozwala na wirtualizację w usługach chmurowych. Zaletą tego rozwiązania jest choćby łatwość w dostępie do pomocy technicznej. Jeśli maszyny wirtualne są obsługiwane przez jednego z większych partnerów, np. VMWare, to ich obsługa i wsparcie mogą być świadczone w całości zdalnie i nikt w Twojej firmie tak naprawdę nie musi w sposób ciągły kontrolować ich pracy. Utrzymanie maszyn leży po stronie dostawcy, Ty możesz po prostu skorzystać z wirtualnego sprzętu z korzyścią dla swojej firmy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz