Najnowsze artykuły

Jak na przestrzeni lat zmieniały się ceny...

Ceny złota to jeden z kluczowych wskaźników ekonomicznych, który fascynuje zarówno ekspertów, jak i zwykłych obywateli. Historia...

Czytaj Więcej
Catering dietetyczny SIRT we...
9 listopada 2024 0
Jak przeprowadzić remont kuchni?...
24 października 2024 0
Jubiler, złotnik a rzemieślnik -...
22 października 2024 0

Od jakiego wieku dziecko powinno mieć swoje konto bankowe?

Jesteś świadomym rodzicem i chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się odpowiedzialności i rozsądnego dysponowania środkami pieniężnymi już od najmłodszych lat? A może Twoim celem jest zabezpieczenie jego przyszłości? Nieważne, jakie powody Tobą kierują, w każdym przypadku otworzenie konta dla młodych będzie odpowiednim rozwiązaniem. Nastolatek mający swój rachunek bankowy może sukcesywnie zgłębiać wiedzę o tym, jak powinno przebiegać zarządzanie pieniędzmi. Młodsze pociechy również mają na to szansę – wystarczy znaleźć bank, który oferuje konto bankowe dla dziecka. Zastanawiasz się, w jakim wieku warto założyć rachunek Twojemu maluchowi? Jak to wygląda od strony prawnej? Czy tego typu produkty bankowe różnią się od ROR-ów „dla dorosłych”? Przeczytaj nasz krótki poradnik, aby się tego dowiedzieć!

Konto bankowe dla dziecka – czym różni się od rachunków dla dorosłych?

Pozornie te produkty bankowe mają takie same funkcje i oferują zbliżone możliwości. W praktyce jednak konto dla młodych nakłada na użytkownika pewne ograniczenia (zależne od wieku). Oczywiście jest to spowodowane troską o niepełnoletnich właścicieli rachunków. ROR-y dla dzieci to nic innego jak odmiana wariantów dla osób dorosłych. Kluczowa różnica, jaka pomiędzy nimi występuje, polega na tym, że w pierwszym przypadku oferta skierowana jest do najmłodszych. Kolejną, bardzo pozytywną rozbieżnością są niskie, czasami wręcz zerowe opłaty za prowadzenie takiej „skarbonki”.   

Konto bankowe dla młodych może występować w dwóch wariantach. Poszczególne rachunki dedykowane są osobom:

  • które ukończyły 13. rok życia, ale nie osiągnęły jeszcze pełnoletności,
  • poniżej 13. roku życia.

Rachunek bankowy dla najmłodszych a prawo

Zgodnie z Kodeksem cywilnym osoba, która ukończyła 13 lat, zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie – może samodzielnie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Jest jednak pewien warunek – o ile nie sprzeciwi się temu opiekun prawny małoletniego. W związku z tym rodzice muszą udać się ze swoim podopiecznym do banku, by wyrazić zgodę na otworzenie rachunku.

Ile lat musi mieć dziecko, by móc założyć mu konto w banku?

Jeżeli to rodzice zakładają konto dla dziecka, tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń. W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 13 lat, to opiekunowie są prawnymi właścicielami takiego produktu bankowego. Niektóre instytucje finansowe oferują możliwość otworzenia ROR-u dla malucha przy rachunku rodziców.

Trzeba mieć świadomość, że konta dla młodych poniżej 13. roku życia mają ograniczone funkcjonalności. Dzieci nie otrzymują karty debetowej, jednak mogą korzystać z modelu pre-paid. Jest to tzw. wariant przedpłacony, czyli pozwalający na zrobienie zakupów tylko na ściśle określoną kwotę. Pieczę nad kontem i transakcjami sprawuje rodzic. Produkt tego typu służy głównie do oszczędzania, przechowywania pieniędzy.

Wraz z ukończeniem przez dziecko 13. roku życia może ono otrzymać kartę i dysponować zebranymi na rachunku środkami.     

Czy warto założyć konto w banku dziecku?

Im wcześniej założysz rachunek swojemu maluchowi, tym większe prawdopodobieństwo, że szybko nauczy się on prawidłowego zarządzania finansami. Konta dla młodych dają dzieciom pewnego rodzaju „niezależność”, szansę sprawdzenia, jak funkcjonuje świat dorosłych. Zapoznanie się z mechanizmami oszczędzania w odpowiednim wieku i możliwościami, jakie oferuje rachunek, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dlatego warto udać się z maluchem do banku, by otworzyć ROR. Będzie to też świetna lekcja obsługi tego produktu. W końcu doradca najlepiej wie, jak wytłumaczyć małemu klientowi działanie konta.

Konto Jakie Chcę dla młodych – zobacz, co przygotował Santander Bank Polska

Znasz już podstawowe różnice występujące pomiędzy kontami dla młodych a dorosłych użytkowników i wiesz, w jakim wieku możesz założyć ROR dziecku. Aby Twoja pociecha zyskała możliwie najwięcej korzyści, znajdź ofertę dopasowaną do jej potrzeb. W tym celu wejdź na stronę Santander Bank Polska i zapoznaj się z możliwościami, jakie proponuje konto Jakie Chcę dla młodych (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych). Jest ono dostępne w trzech wariantach, dla dzieci:

  • poniżej 13. roku życia (od 0 lat),
  • w wieku od 13 do 18 lat,
  • powyżej 18 lat (osoby pełnoletnie do 26. roku życia)

Wybierz odpowiedni typ produktu, złóż ze swoim podopiecznym (jeżeli jest niepełnoletni) wniosek o otwarcie rachunku i pozwól mu cieszyć się darmowym kontem bankowym!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz