Najważniejsze parametry serwera VPS – na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rozwiązania?

Serwery VPS, czyli Virtual Private Server stają się coraz popularniejsze – co jest logicznym następstwem bardzo dobrego stosunku ceny do jakości, a także dobrej wydajności, którą dodatkowo można w bardzo łatwy sposób - niemal na bieżąco, dostosowywać do aktualnych potrzeb serwisu internetowego i aplikacji. Ponieważ VPS jest wciąż usługą dość nową, wielu klientów wciąż nie do końca wie, na co powinni zwracać uwagę przy wyborze tego rozwiązania. Oto przegląd najważniejszych parametrów.

Parametry wpływające na wydajność Virtual Private Server

Pomimo tego, że serwer VPS oferuje elastyczną wydajność, którą można zwiększać w razie konieczności, trzeba pamiętać o tym, że musi mieć też parametry bazowe, które zagwarantują optymalną pracę i korzystanie z serwisów oraz aplikacji na co dzień. Dlatego, biorąc pod uwagę prędkość działania VPS, trzeba patrzeć przede wszystkim na procesor oraz ilość pamięci RAM.

Wybierając procesor, który ma obsłużyć serwer VPS, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na dwa parametry – jego prędkość oraz liczbę rdzeni. Dopiero sprawdzając te dwie wartości, można realnie ocenić wydajność konfiguracji. Jaki procesor zatem wybrać? Na to pytanie każdy użytkownik musi znaleźć odpowiedź samodzielnie. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj aplikacji używanych na serwerze, a także liczbę użytkowników, którzy będą z niego korzystać. Warto pamiętać, że wybierając procesory o parametrach tylko nieznacznie przekraczających minimalne wymagania, można szybko natknąć się problemy z wydajnością. Czasem, lepiej więc wybrać rozwiązania z większym zapasem mocy.

Co zaś tyczy się pamięci ram, można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że im jest jej więcej, tym lepiej. Absolutne minimum dla serwera VPS to 2 GB, rozsądne minimum to 4 GB. Czy pamięci RAM potrzeba będzie więcej, każdy użytkownik musi zdecydować samodzielnie lub po konsultacji z serwisem hostingowym.

Nie tylko wydajność, ale również wygoda i bezpieczeństwo, czyli inne parametry serwerów VPS

Wybierając serwer VPS warto zwrócić też uwagę na inne parametry, między innymi udostępnioną przestrzeń na dysku, szybkość łącz oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Wybierając wielkość dysku trzeba pamiętać, że dużą jego część (nawet do kilkudziesięciu gigabajtów), może zajmować system operacyjny. Niezbędną usługą przy użytkowaniu serwera VPS jest również możliwość zrobienia codziennej kopii bezpieczeństwa, do której można mieć dostęp przez określony czas. To gwarancja, że przechowywane dane i informacje są chronione i nawet w wypadku awarii można je w łatwy sposób odzyskać.

Serwery VPS – coraz popularniejsze i coraz tańsze

Serwery VPS oferuje bardzo wiele firm hostingowych. Klienci chętnie decydują się na nie, bo oferują duże możliwości za niedużą cenę. Swój własny Virtual Private Server można mieć już za kilka złotych miesięcznie. Przykładem takiej oferty może być ta z linka - https://www.nazwa.pl/vps/. Warto jednak pamiętać, że nawet najatrakcyjniejsza cena nie powinna być głównym czynnikiem decydującym o wyborze danej usługi. Koniecznie trzeba bowiem sprawdzić, co za tę cenę się otrzymuje i czy dane parametry oraz pakiety usług w pełni spełnią oczekiwania użytkownika.

 

Materiał zewnętrzny