Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Co to jest serwer VPS?

Serwery VPS (Virtual Private Server) to usługa umożliwiająca wirtualne wydzielenie fragmentu serwera i przyporządkowanie jej konkretnemu klientowi. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji łatwą w obsłudze i bogatą w możliwości platformę do zakładania strony WWW. VPS cechuje się dużą pojemnością dyskową, wysokim transferem, SLA na poziomie do 99,9% i pełnym dostępem do roota. Usługa jest skierowana do sklepów internetowych i właścicieli firm, którzy chcą zaistnieć w internecie.

Myśląc o założeniu strony WWW, należy wybrać jeden z trzech rodzajów serwera: współdzielony, VPS i dedykowany. Każdy z nich różni się parametrami i ceną.

Czym jest VPS?

Serwer VPS (Virtual Private Server) jest wirtualną częścią fizycznego komputera umieszczonego w serwerowni firmy hostingowej. Użytkownik ma do dyspozycji część zasobów, a reszta jest skierowana do innych, niezależnych od siebie klientów. Jeden serwer jest w stanie pomieścić średnio 15 odseparowanych kont. Każdy użytkownik może instalować na swoim hostingu dowolne aplikacje, systemy operacyjne i pliki multimedialne. Serwer VPS jest bardzo elastyczny, więc w miarę rozwoju działalności można zwiększać moc i pojemność dyskową. Przed kupnem usługi klient albo bierze na siebie całą odpowiedzialność związaną z instalacją serwera (Root VPS) lub zleca to firmie hostingowej, która instaluje i konfiguruje potrzebne ustawienia (Managed VPS).

Korzyści ze stosowania serwerów VPS

Główne zalety serwerów VPS to znacznie wyższe parametry dyskowe niż w serwerach współdzielonych. Najlepsze firmy hostingowe oferują pojemność dyskową do 150 GB,  4096 MB RAM oraz transfer 600 GB każdego miesiąca! VPS jest też bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, więc mogą z niego korzystać zarówno eksperci w dziedzinie informatyki, jak i nowicjusze. Klienci mają też do dyspozycji kilka adresów IP, co zwiększa bezpieczeństwo połączenia SSL oraz podwyższa pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Minimalne SLA (czas bezawaryjnego działania serwera) to 99%, jednak dobre firmy gwarantują nawet 99,9%. Profesjonalna pomoc techniczna pomaga również klientom radzić sobie z wszystkimi napotkanymi usterkami serwera. Ponadto użytkownicy VPS mają pełny dostęp do roota.

Dla kogo przeznaczone są serwery VPS?

Serwery i hostingi VPS mają najszersze zastosowanie na rynku. Usługa jest przeznaczona dla sklepów internetowych, serwisów aukcyjnych, oraz wszystkich właścicieli firm, którym zależy na zaistnieniu w sieci. Osoby planujące rozwój w internecie skorzystają na tej usłudze, ponieważ mogą zwiększać pojemność dysku w miarę poszerzania zakresu działalności. Również blogerzy, którzy cieszą się wysoką liczbą unikatowych użytkowników zwykle korzystają z VPS.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz