Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Makulatura - ponowne wykorzystywanie papieru

Recykling to bez wątpienia temat budzący obecnie ogromne zainteresowanie, nie powinno więc być zaskoczenia, że wiele osób stara się promować te rozwiązania, które wspierają ponowne wykorzystywanie różnego rodzaju materiałów. Na uwadze warto mieć między innymi recykling materiałów papierniczych. Makulatura to ogrom materiałów z jakimi możemy się spotkać na całym świecie. Generowanie dużej ilości wyrobów papierniczych wynika z wielu czynników, przyczynia się do tego biurokracja, produkcja przemysłowa. W związku z czym pojawia się pytanie w jaki sposób ponownie wykorzystywać makulaturę, jakie metody stosować, by jej przetwórstwo przynosiło środowisku wymierne korzyści.

Makulatura - co kryje się za tym pojęciem?

Jeśli ktoś postawi pytanie - co to jest makulatura powinno się wskazać krótką definicję - niepotrzebne lub zniszczone materiały o charakterze papierniczym, które nadają się do tego, by ponownie je przetworzyć i wykorzystać w celach innych niż pierwotnie były wykorzystywane. W rzeczywistości więc za tym pojęciem kryją się różnego rodzaju materiały papiernicze, które można ponownie wykorzystać. Okazuje się, że takich materiałów w obiegu nie brakuje w związku z czym istnieje spore zainteresowanie usługami skupów, a także firm które przetwarzają makulaturę.

Jaka jest cena makulatury?

Firmy zajmujące się skupem makulatury kształtują ceny tego materiału w podobny sposób, nie ma tutaj zbyt wielkich różnić w przypadku tych materiałów. Makulatura belowana sprzedawana w tonach to zysk około 500 złotych za każdą tonę makulatury. W tym przypadku, gdy mowa o materiałach belowanych najczęściej w grę wchodzi makulatura, która składa się z gromadzonych masowo tektur wynikających bardzo często z dużej produkcji przemysłowej. Jeśli w grę wchodzi skup takiej makulatury to również mowa o ilościach przemysłowych, gdy produkt jest przygotowany do sprzedaży w skupie. Wspominana więc cena makulatury 2022 to kwota odnosząca się do materiałów belowanych i sprzedawana w dużych ilościach.

W przypadku makulatury mimo, że w grę wchodzą środki przeznaczone do ponownego wykorzystania ustawodawca nie stosuje żadnych rozwiązań w zakresie ulgi podatkowej. Dlatego makulatura podlega opodatkowaniu w regularnej stawce. Dlatego jeśli w grę wchodzi makulatura stawka VAT to obecnie 23%.

Mając duże ilości materiałów przeznaczonych do recyklingu warto decydować się na współpracę z przemysłowymi skupami makulatury, które są w stanie odbierać od klientów duże ilości makulatury przeznaczając ją następnie do przetworzenia.

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz