Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Jak uzyskać dofinansowanie do oświetlenia?

Bez światła trudno wyobrazić sobie egzystencję. Spełnia ono nie tylko funkcje praktyczną, ale też estetyczną. Światło w ciekawy sposób podkreśla to, co w otoczeniu jest najpiękniejsze – pokazuje nam inne oblicze różnych budowli wieczorem i stwarza ciepły nastrój we wnętrzach. W zależności od tego, jaki rodzaj światła zastosujemy do danego obiektu, możemy sprawić, że będzie on prezentować się efektownie w pełnym świetle lub zmniejszyć jego prezencję, zmniejszając natężenie. Dobrze zastosowana iluminacja może być prawdziwym dziełem sztuki!

Światło niezbędne do życia

Istotne jest, aby podkreślając poszczególne detale w architekturze, dopasować się do otoczenia, aby go nie zakłócać. Jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość światła, możemy przedobrzyć i zniszczyć zamierzony efekt – prowadzi to do utracenia spójności otoczenia. Ciekawym dodatkiem jest użycie światłocieni, które wzbogacą efekt estetyczny oświetlenia.

Montując oświetlenie powinniśmy dbać o to, aby nie sprawiać wrażenia „pływania światła”, które spowodowane jest brakiem oświetlenia w dolnej części przestrzeni, a na przykład zbyt ostrej jaskrawości w jednym punkcie, przez co spójność jest zachwiana.

Do oświetlenia niewielkich szczegółów powinniśmy zastosować projektory o małych rozmiarach. Jeśli chcemy oświetlić większe powierzchnie, powinniśmy użyć świateł o większym zasięgu oświetlania. Dodatkową kwestią jest odpowiednie umieszczenie danych źródeł światła i dopasowanie ich do odpowiedniej pory dnia (inne światła zastosujemy nocą, inne w ciągu dnia).

Zanim podejmiemy się montażu poszczególnych oświetleń, powinniśmy dobrać właściwe: źródła światła, projektory oraz układy optyczne. Warto też zainteresować się zminimalizowaniem kosztów: począwszy od inwestowania w dany projekt po niższe wydatki, związane z eksploatacją.

oświetlanie obiektów

Dofinansowanie unijne

Jak większość z nas wie, dotacje z Unii są wygodnym i korzystnym rozwiązaniem na zrealizowanie poszczególnych inwestycji, ponieważ nie musimy zwracać inwestycji, lub chociaż jakiejś ich części. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych źródeł światła w naszym projekcie, zwiększamy swoje szanse na otrzymanie dofinansowania. Dodatkowym plusem, będzie spełnienie takich kryteriów, jak: bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, ochrona środowiska, oszczędność i ergonomia (dowiedz się więcej na: http://www.a1europe.pl/baza-wiedzy/publikacje-prasow).

Dotacje, na które liczymy nie muszą pochodzić jedynie ze środków unijnych, ale możemy je pozyskać także z różnych instytucji państwowych, dla których ochrona środowiska jest kluczową kwestią. I ich przypadku mogą być stawiane mniejsze wymagania.

Niemniej jednak, chcąc wykorzystać dotacje unijne lub państwowe, powinniśmy od samego początku zaplanować innowacyjny i energooszczędny projekt oświetlenia.

Powinniśmy mieć też na uwadze, że każdy projekt związany z dofinansowaniem dzięki różnym organom państwowym lub międzynarodowym wiąże się z ograniczeniami, takimi jak: ograniczone warunki i terminy konkursów, męcząca i długo trwająca procedura uzyskania dofinansowania i przede wszystkim brak możliwości otrzymania dotacji jedynie na oświetlenie – musi ono być częścią większej inicjatywy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz