Najnowsze artykuły

How to locate my phone? Tracking and...

Your phone is one of the most important and multifunctional gadgets of our time. You can use it to make calls, use maps to find your way, save information...

Czytaj Więcej

Sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię

Aranżacje wnętrz i standardowe wyposażenie domów bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. To, co jeszcze niedawno było uznawane za luksus lub fanaberię dla bogatych dziś stało się standardem. Bez jakich sprzętów trudno wyobrazić sobie kuchnię i gotowanie? Po jakie nowinki warto sięgnąć?

Kuchenny standard jest dziś zupełnie inny niż dawniej

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w przeciętnej kuchni można było zobaczyć meble, lodówkę oraz kuchenkę. Czasami była to jeszcze kuchnia węglowa, ale równie często były to kuchenki gazowe. Na tym lista dużych urządzeń kuchennych się kończyła. Dziś, gdy przyjrzymy się przeciętnej kuchni, zobaczymy w niej nie tylko spójną i stylową zabudowę kuchenną, ale też wiele przydatnych urządzeń AGD i to zarówno w wersji wolnostojącej, jak również do zabudowy. Do tego można dodać drobne sprzęty AGD i liczne akcesoria kuchenne, które ułatwiają gotowanie, sprzątanie, siekanie i przecieranie – dzisiejsze kuchnie bywają naszpikowane gadżetami, ale są dzięki temu znacznie przyjemniejszym miejscem, w którym najcięższe prace wykonują za nas roboty kuchenne i urządzenia.

Kuchenne minimum – AGD, bez którego trudno się obejść

Każdy, kto staje przed koniecznością urządzenia i wyposażenia kuchni, doskonale wie, jak duże wydatki może pociągnąć za sobą to przedsięwzięcie. Jeśli nasz budżet jest ograniczony lub nasza kuchnia jest nieduża i musimy skupić się na tym, co kluczowe, to powinny to być poniższe sprzęty:

 • Lodówka – a konkretniej lodówko-zamrażarka. To sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Lodówka zajmuje sporo miejsca, ale w naprawdę małych kuchniach można zastosować model do ukrycia pod blatem, który jest bardzo kompaktowy, ale też niezbyt pojemny.
 • Kuchenka lub oddzielna płyta grzewcza i piekarnik do zabudowy – wolnostojące kuchenki z piekarnikiem dobrze łączą się z wolnostojącymi meblami kuchennymi, ale wówczas, gdy planujemy trwałą zabudowę kuchenną (połączone szafki, które mają wspólny blat), lepiej sprawdzi się płyta grzewcza i oddzielny piekarnik.
 • Zlewozmywak – jednokomorowy zmieści się w każdej kuchni, ale nieco wygodniejsze są modele z dwiema komorami.
 • Czajnik elektryczny – teoretycznie można zastąpić go modelem na kuchenkę, ale elektryczny przygotowuje wodę o wiele szybciej i automatycznie się wyłącza po zagotowaniu wody. Nawet jeśli nasza kuchnia nie jest duża, miejsce na czajnik elektryczny z pewnością się w niej znajdzie.
 • Mikser – teoretycznie wiele ciast i mas można wykonać bez tego urządzenia, ale miksery zdecydowanie ułatwiają przyrządzanie wypieków, skracają czas ich przygotowywania i sprawiają, że poszczególne działania w kuchni mogą odbywać się automatycznie (dotyczy to w szczególności mikserów z misą). Wybierając mikser do małej kuchni, warto sięgnąć po model z misą, wymiennymi końcówkami oraz nasadką do blendowania – nie trzeba będzie kupować oddzielnego blendera.

AGD, które również się przyda i bardzo ułatwi kuchenne działania

Czasami kuchenna wersja minimum okazuje się niewystarczająca i trudno się temu dziwić. Gotowanie jest o wiele przyjemniejsze, jeśli mamy do dyspozycji dobrej jakości urządzenia, akcesoria i przyrządy. To samo tyczy się innych czynności kuchennych oraz sprzątania w kuchni. Jeśli chcemy uczynić kuchnię jeszcze bardziej funkcjonalną, warto mieć w niej także:

 • Zmywarkę – w wielu domach jest to standardowe urządzenie kuchenne i coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w kuchni bez możliwości zmywania przy pomocy zmywarki. Choć część naczyń i sztućców wymaga mycia ręcznego, to i tak większość brudnych naczyń można zmyć automatycznie i mieć o wiele więcej czasu dla siebie.
 • Mikrofalówkę – nie przyrządzimy w niej raczej szczególnie wykwintnego posiłku, ale trudno o lepsze urządzenie do podgrzewania potraw niż mikrofalówka. Sprzęt ten znajduje się dziś w wielu kuchniach i znajduje o wiele więcej zastosowań niż tylko podgrzewanie jedzenia – w mikrofalówce można wysterylizować naczynia lub wyparzyć smoczki do butelki.
 • Okap kuchenny – o ile to możliwe, warto zastosować go w opcji wyciągu (z podłączeniem do kanału wentylacyjnego), ale nawet wówczas, gdy nie jest to możliwe, warto zainwestować w okap kuchenny, który może też działać w funkcji pochłaniacza z filtrem węglowym, co ułatwi odprowadzanie pary wodnej znad kuchenki i usuwanie nieprzyjemnych zapachów.
 • Blender – trudno wyobrazić sobie wykonanie wielu współczesnych przepisów bez blendera. To niezastąpiony sprzęt przy przyrządzaniu zup o kremowej konsystencji, sosów i przecierów, a także koktajli i smoothie.
 • Ekspres do kawy – kawa to ulubiony napój wielu osób, a jej przyrządzanie to dla wielu z nich swojego rodzaju rytuał. Ekspres do kawy to sprzęt, który warto posiadać w kuchni nawet wówczas, gdy częściej zdarza nam się pijać kawę z kawiarki lub z dripa, gdyż ekspres umożliwi szybkie przyrządzenie kilku porcji naparu, gdy zjawią się u nas goście.
 • Toster lub wielofunkcyjny opiekacz – podgrzewanie kanapek, przyrządzanie tostów, opiekanie bułeczek i wiele innych czynności jest możliwe właśnie za pomocą tostera.

Współczesne aranżacje kuchenne diametralnie różnią się od tych, które były uznawane za standard jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Postęp technologiczny, nowe urządzenia i akcesoria stają się coraz łatwiej dostępne i coraz tańsze, a to sprawia, że coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej osób ceni sobie wygodę i pragnie w kuchni realizować kulinarne pasje, a nie traktować gotowania, jak przykrego obowiązku, który wiąże się z wieloma trudnymi i żmudnymi czynnościami.

 

Materiał zewnętrzny