Jak wybrać wałek do masażu?

Z powodu coraz większego zainteresowania aktywnym stylem życia, rośnie także świadomość potrzeby rozluźnienia mięśni po zakończeniu uprawiania sportu. Nie zawsze wystarczy kilka ćwiczeń rozciągających zaraz po treningu, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o technikach automasażu. To doskonały sposób, aby wspomóc swój organizm w regeneracji po wysiłku. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni wałek do masażu. O czym należy pamiętać, kupując roller?

Wałki do masażu, zwane także rollerami, to akcesoria sportowe coraz częściej pojawiające się na siłowniach. Taki produkt można też zakupić do domu, bowiem nie zajmuje dużo miejsca, a jest bardzo skuteczny w rozluźnieniu napiętych partii ciała. Ćwiczenia z rollerem znane są także rehabilitantom. Co jeszcze powoduje używanie tego rodzaju narzędzia? Przede wszystkim lepszy przepływ krwi w mięśniach, zwiększenie ich elastyczności czy redukcję przykurczów. To doskonały wybór dla biegaczy, stałych bywalców siłowni czy wielu innych sportowców. Jakie wałki można znaleźć na sklepowych półkach?

Rodzaje wałków do masażu

Nie jest łatwo zdecydować, jaki roller najlepiej spełni swoje zadanie. Wszystko zależy od budowy danej osoby czy jej zaawansowania w używaniu tego rodzaju akcesoriów. Inny model bowiem lepiej sprawdzi się w przypadku osoby początkującej, inny będzie odpowiedni dla wprawionego w trenowaniu atlety. Jakie rodzaje wałków można wyróżnić?

a)Wałki gładkie – to produkty przeznaczone dla osób po raz pierwszy stykających się z wałkami oraz takich o drobnej budowie. Wałki gładkie mogą być miękkie lub twarde, ale zawsze zapewniają bardzo delikatny masaż.

b)Wałki z wypustkami – to rollery do głębszego masażu, nieodpowiednie dla osób szczupłych, bowiem mogą powodować dyskomfort lub nawet ból. Najlepsze do najbardziej spiętych partii ciała, a także dla pań walczących z cellulitem.

c)Wałki krótkie – idealne do masowania mniejszych części ciała, np. łydek, szyi.

d)Wałki długie – dobre do masowania np. pleców.

Zakup rollera – na co zwrócić uwagę?

Wałek do masażu wydaje się być bardzo prostym przyrządem sportowym, ale podczas zaopatrywania się w tego rodzaju produkt, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Tylko dobrze dobrany wałek spełni swoje zadanie, a nie będzie jedynie kolejnym nieużywanym wyposażeniem domowej mini siłowni. O czym nie można zapominać, wybierając roller?

1)Na początku przygody z automasażem najlepiej zaopatrzyć się w roller gładki i raczej miękki. Pozwoli to stopniowo przyzwyczajać mięśnie do tego rodzaju aktywności.

2)Wraz z upływem czasu i budowaniem masy mięśniowej można zdecydować się na rollery z wypustkami, jednak należy używać je rozsądnie. Jeśli masowanie takim przyrządem powoduje ból, lepiej z niego zrezygnować.

3)Istnieją rollery nie tylko w formie walca, ale także specjalne piłki do masażu. Rollery typu duoball to najlepsze przyrządy do rozluźniania mięśni w odcinku lędźwiowym i biodrach. Ponadto zwiększają także mobilność kręgosłupa.

4)Nie warto kupować tanich rollerów, które szybko się zniszczą, a nawet mogą zaszkodzić osobie ćwiczącej. Lepiej zdecydować się na nieco droższy wałek do masażu cenionego producenta, aby mieć pewność, że jest bezpieczny i wytrzymały.

 

Materiał zewnętrzny