Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Laser i elektrokoagulacja w usuwaniu naczynek na twarzy

Czerwone, rozszerzone i popękane naczynka, rumień, „pajączki” nie dodają twarzy uroku – zaburzają jej koloryt. Stąd też popularność zabiegów medycyny estetycznej, które mają na celu właśnie usunięcie lub zmniejszenie widoczności naczynek. Pajączki pojawiają się stopniowo, często przybierając z czasem coraz większe rozmiary. Powodują też dyskomfort, przeważnie w postaci pieczenia. W jaki sposób można temu zaradzić? Oto trzy najskuteczniejsze, najczęściej wybierane zabiegi. Sprawdź, co mówią specjaliści z hmipolska.pl

Rozszerzone i pęknięte naczynka – skąd?

Prześwitujące przez naskórek naczynia włosowate przybierają czerwoną barwę i stają się mocno widoczne, gdy są rozszerzone. Taka siatka ma tendencje do pękania i przylegania do siebie – w ten sposób pajączki (inaczej teleangiektazje) zmieniają się w jednolity, trwały rumień. Rozszerzona naczynka to problem w szczególności osób o skórze delikatnej, wrażliwej, cienkiej. Najczęściej zaczyna się od podbródka, nosa, policzków. Istnieje kilka czynników, które wpływają na zmianę pajączków w rumień, a wśród nich picie gorącej kawy i mocnej herbaty, zmiany temperatury, wiatr, słońce, mróz, picie alkoholu i jedzenie ostrych potraw, a także, u wielu osób, stres.

Na co trzeba przygotować się przed zabiegiem?

Pierwsza wizyta u lekarza służy zwykle ocenieniu rozmiaru i stanu zmian. W zależności od tego, jak głęboko pod naskórkiem są naczynka i jak wiele ich jest, lekarz dobiera typ zabiegu, długość fali w laserze lub w elektrodzie. Z pewnością lekarz poda także szereg wskazówek odnośnie przygotowania się do zabiegu – wśród nich na pewno znajdzie się unikanie fotouczulających ziół, leków zawierających kwas salicylowy, czasem kofeiny i alkoholu, ponieważ wszystkie te substancje mogą wpłynąć negatywnie na wynik zabiegu.

 

naczynka krwionośne

 

Laser IPL – zamykanie naczynek

Rzucające się w oczy „pajączki”, czyli rozszerzone naczynka, kwalifikują do zabiegu z użyciem lasera IPL. Ruchoma głowica emitująca promień światła o dobranej do potrzeb częstotliwości. Jak dokładnie działa laser? Za sprawą zjawiska fototermolizy – światło dociera do hemoglobiny, jest przez nią pochłaniane, a następnie zmienia się w energię cieplną. Sprawia to, że woda w tkance paruje, a pozbawione jej ścianki pękniętych naczynek kurczą się, obumierają i zostają rozłożone.

Laser VPL w walce z naczynkami

Mniej widoczne naczynka, a także przewlekły rumień, to zadanie dla lasera VPL. On także działa na zasadzie fototermolizy, jednak jego głowica emituje mikrobłyski w miejsce stałego promienia światła. Głowica ma powierzchnię około kilku centymetrów kwadratowych. Dzięki stosowanej technologii błyski docierają do zmienionych miejsc, a pęknięte naczynka rozkładają się.

Na czym polega elektrokoagulacja?

O ile działanie lasera opiera się na wiązkach światła, diatermia chirurgiczna, popularnie zwana elektrokoagulacją, wykorzystuje prąd. Elektrody specjalnego urządzenia dotykają ścianek naczyń, których białka ścinają się i zwężają. Częstotliwość prądu, podobnie jak częstotliwość światła w laserach, dobiera się w zależności od stanu cery.

Zobacz więcej na: youngpeople.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz