Wózki widłowe z podnośnikiem – jaki wybrać, ręczny czy elektryczny?

Wózki jezdniowe podnośnikowe, zwane również wózkami widłowymi, przeznaczone są do transportowania ładunków o dużej masie na bliskie odległości. Znacznie ułatwiają one pracę w miejscach składowania materiałów, czyli różnego rodzaju hurtowniach, magazynach i w centrach dystrybucyjnych. Wyróżnia się wózki podnośnikowe ręczne i elektryczne. Wózki widłowe, nazywane również widlakami i sztaplarkami, wykorzystuje się do przewożenia różnego rodzaju ładunków, najczęściej w postaci palet, ale również beczek i belek. Ze względu na typ napędu wyróżnia się wózki: spalinowe, gazowe i elektryczne.

Wózek jezdniowy z ręcznym podnośnikiem

Wózki podnośnikowe z ręcznym podnośnikiem dobrze sprawdzają się do pracy na niewielkich przestrzeniach, np. w marketach. Można je zastosować również na samochodach ciężarowych. Zaleca się wybierać wózki z kółkami kierującymi, bowiem pozwalają one minimalizowanie tarcia, a także spełniają funkcję ochronną. Dobrze sprawdzą się również wózki podnośnikowe ręczne wyposażone w tandemowe rolki ładunkowe, które ułatwiają jazdę na nierównym podłożu. Wadą tych widlaków jest to, że maksymalnie można nimi przewozić ładunek o masie 3000 kg. Wózki podnośnikowe ręczne zbudowane są z: sterownicy, pompy hydraulicznej, rolek kierowniczych, wideł oraz wałków ładunkowych. Zaletą tego sprzętu są niskie koszty eksploatacji i serwisowania, a także łatwość obsługi. Co istotne, wózki widłowe z ręcznym podnośnikiem są bardzo tanie. Ich ceny w zależności od modelu i producenta wahają się od 1000 do 6000 zł.

Wózek widłowy z elektrycznym podnośnikiem

Wózki widłowe z elektrycznym podnośnikiem znajdują zastosowanie w transportowaniu ładunków o dużej masie w pomieszczeniach zamkniętych. Ich podstawową zaletą jest niski poziom hałasu, a także brak emisji szkodliwych spalin. Dobrze sprawdzą się w dużych magazynach, halach produkcyjnych i centrach dystrybucyjnych. Zaleca się wybierać wózki z boczną wymianą baterii. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ elektryczne wózki widłowe wyposażone są w akumulator, który pozwala na ośmiogodzinną pracę sprzętu. W przeciwieństwie do wózków jezdniowych z ręcznym podnośnikiem, za pomocą tego sprzętu, można transportować ładunek o dużej masie (max. 8000 kg). Wózki widłowe z elektrycznym podnośnikiem są stosunkowo drogie – ich cena waha się od 7000 do nawet kilkunastu tysięcy zł.

 

Materiał zewnętrzny