Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Metody cięcia blach

Dostępnych jest wiele metod cięcia blach stalowych, które w dość istotny sposób różnią się od siebie. Dokonanie właściwego wyboru nie jest łatwe. Kiedy zdecydować się na cięcie palnikiem tlenowym a kiedy za pomocą lasera? Poniżej postaramy się opisać zalety i wady najbardziej popularnych sposobów.

Cięcie palnikiem tlenowym

Cięcie tlenowe jest jednym z najstarszych sposobów cięcia stali. Proces ten nie należy do skomplikowanych. Jest on też stosunkowo tani. Zaletą tej metody jest to, że umożliwia przecięcie dość grubej blachy. Wadą natomiast to, że kiepsko się spisuje w przypadku precyzyjnej obróbki.  Niestety jest to też dość powolny proces. Do cięcia blachy wykorzystuje się w tym przypadku palnik tlenowy, który z reguły pozostawia na krawędzi odrobinę żużlu.

Cięcie łukiem plazmowym

Cięcie plazmowe doskonale sprawdza się w przypadku cięcia blach wykonanych z miękkiej stali. Zastosowanie tej metody pozwala znacznie zwiększyć efektywność pracy. Niestety kiepsko się ona sprawdza w przypadku grubszych blach (powyżej czterdziestu milimetrów). Zestaw do cięcia plazmowego jest znacznie droższy niż ten do cięcia tlenowego. Jednak umożliwia znacznie większe tempo pracy.

Cięcie laserowe

Laser może być wykorzystany do cięcia miękkiej stali (grubość do trzydziestu milimetrów. Największą zaletą tej metody jest precyzja. Laser pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych cięć i mikroskopijnych otworów. Krawędzie powstałe po cięciu laserem są zazwyczaj bardzo dobrej jakości.

Dużą zaletą tej metody jest jej niezawodność. Poza tym cięcie blach z wykorzystaniem lasera może być w  dużej mierze zautomatyzowane a co za tym idzie nie wymaga obsługi. Wystarczy zaprogramować maszynę, umieścić na stole arkusz blachy i zainicjować proces obróbki.

Cięcie strumieniem wody

Kolejną z dostępnych metod jest cięcie strumieniem wody. Sposób ten jest wykorzystywany do obróbki cienkiej i grubej stali, daje możliwość uzyskania równego i bardzo dokładnego cięcia. Jeśli chodzi o precyzję to ta metoda umożliwia uzyskanie podobnych efektów, co przy użyciu lasera.

Dużą zaletą cięcia za pomocą strumienia wody jest to, że może być wykorzystana także do obróbki blach wykonanych ze stali o dużej grubości (do dwustu milimetrów)

Niestety cięcie strumieniem wody jest najdroższym z dostępnych sposobów. Koszt zakupu niezbędnych urządzeń jest porównywalny do kosztów lasera. Jednak koszty eksploatacji są wielokrotnie wyższe. Wpływ na to ma głównie cena granatowego piasku ściernego niezbędnego do wykonania cięcia.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz