Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Gdy liczy się precyzja — kilka słów o szlifowaniu i materiałach ściernych

Precyzja i dokładność — to one napędzają współczesny przemysł, przyczyniając się do wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. I nie chodzi tu wyłącznie o rzetelne obliczenia oraz skrupulatnie nakreślone plany i projekty. By w ogromnej maszynie wszystko działało jak należy, każdy element musi być idealnie dopasowany. Właśnie tym zajmują się eksperci w zakresie technik szlifowania, których roli nie sposób nie docenić.

Szlifowanie — na czym polega?

Szlifowanie jest jednym z rodzajów obróbki wykończeniowej. Polega ono na mikroskrawaniu powierzchni obrabianego materiału przy zastosowaniu odpowiednich technik i środków. Zabieg ten przeprowadzany jest, aby poprawić dokładność wymiarową i kształtową obrabianej powierzchni oraz zminimalizować jej chropowatość. Mówiąc prościej: szlifowanie pozwala nadać wielu przedmiotom ostateczny, dostosowany do ich późniejszego użytkowania kształt.

 

www.janus.com.pl

 

Jakie materiały stosuje się do szlifowania?

Narzędziem wykonującym obróbkę jest ściernica, która składa się ze spoiwa oraz materiału ściernego. Dobór tego ostatniego zależy zazwyczaj od kształtu samej ściernicy, rodzaju wykonywanej przez nią pracy oraz oczekiwanych efektów. Wśród najpopularniejszych i najczęściej stosowanych materiałów wymienić można: piasek kwarcowy, elektrokorund, węglik krzemu, regularny azotek boru oraz diament.

Piasek kwarcowy (SiO2) to najpowszechniej występujący w przyrodzie materiał ścierający. Jego twardość (7 punktów w skali Mohsa) oraz bardzo duża wytrzymałość sprawiają, że z powodzeniem znajduje on zastosowanie we współczesnym przemyśle. Zgodnie z przepisami może być jednak używany tylko w mokrych i wilgotnych metodach ścierania, gdyż stosowany na sucho może przyczyniać się do występowania pylicy u pracowników.

Elektrokorund, czyli syntetycznie wytwarzana postać korundu (tlenku glinu - Al2O3), również należy do bardzo często używanych materiałów ściernych. Wysoką twardość (9 punktów w skali Mohsa) łączy on z więcej niż zadowalającą efektywnością. Z powodzeniem można używać go zarówno do obróbki drewna, jak i materiałów bardziej rozciągliwych (np. stali). Warto wiedzieć, że to właśnie elektrokorund stanowi najważniejszy składnik bardzo wielu rodzajów papierów ściernych.

szlifowanie wałków

Węglik krzemu (SiC) jest materiałem ceramicznym z grupy węglików. Choć jego intensywna, czarna barwa od razu rzuca się w oczy, to nie jej zawdzięcza on swoje powodzenie. Cechuje się on bowiem bardzo wysoką twardością (9,2 punktu w skali Mohsa) oraz wyjątkową ostrością. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowany w czasie obróbki metali nieżelaznych. Co ważne, węglik krzemu zachowuje swe właściwości także w bardzo wysokich temperaturach (nawet do 1800°C). Dlatego też używany jest m. in. na powierzchniach bocznych cylindrów silników.

Regularny azotek boru (borazon - cBN) jest związkiem chemicznym bardzo zbliżonym pod względem właściwości do diamentu. Jego najważniejszą cechą, oprócz niezwykle wysokiej twardości (od 9 do 9,5 w skali Mohsa), jest wyjątkowa odporność na czynniki chemiczne. Właśnie dlatego borazon jest najczęściej stosowany do obróbki żelaza. Materiał ten ma jednak także jedną bardzo znaczącą wadę — jego cena jest o ok. 30% wyższa niż cena diamentu.

Diament jest niewątpliwie najtwardszym z wymienionych tu materiałów ściernych (10 w skali Mohsa). Co więcej, bardzo długo zachowuje on swoje właściwości, łącząc je z doskonałym parametrami skrawnymi. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się on jako materiał służący do obróbki bardzo twardych powierzchni. Co ciekawe, noże diamentowe, którymi obrabia się tarcze ścierne, działają z dokładnością do pół mikrometra (μm). Oferta szlifowania wałków i otworów w firmie Janus >>

Szlifowanie — korzyści dla przemysłu

Każda, najmniejsza nawet część musi zostać odpowiednio wykończona. Szlifowanie otworów oraz szlifowanie wałków są dwoma przykładowymi zabiegami, które znacznie ułatwiają dopasowywanie elementów. Wyobraźmy sobie chociażby łańcuch transportowy, który jest elementem napędu jakiejś potężnej maszyny. Jego stworzenie nie byłoby możliwe, gdyby sworznie, pierścienie, tulejki i płytki nie zostały wykończone z odpowiednią precyzją. A przecież to tylko łańcuch. Z łatwością możemy wyobrazić sobie dziesiątki o wiele bardziej złożonych konstrukcji, które na co dzień ułatwiają i umilają nam życie. Bez odpowiedniego szlifowania ich stworzenie nie byłoby możliwe. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz