Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Symbole prasowania na metkach – dlaczego warto zwracać na nie uwagę?

Symbole prasowania, prania czy suszenia, które umieszczone są na metkach, nie znajdują się tam bez powodu. Producenci ubrań i tkanin informują w ten sposób, jak dbać o ubrania, aby zapewnić im jak najdłuższy żywot. Warto więc spojrzeć na niejedną metkę.

Metki na ubraniach – do czego służą?

Metki na ubraniach część osób traktuje jako zbędny i irytujący dodatek, którego pozbywa się natychmiast po przyniesieniu nowych ubrań do domu. Niestety nie jest to dobry nawyk. O ile tego typu doszywki mogą być irytujące i czasami zdarza się, że są umieszczone w takim miejscu, że przy każdym ruchu podrażniają ciało, o tyle informacje na nich zawarte są naprawdę cenne. Jeśli więc ktoś chce usunąć metki z oznaczeniami producenta, warto, aby choć chwilę im się przyjrzał i zapamiętał wskazówki, które się na nich znajdują. Dobra organizacja ​prania ma bowiem duże znaczenie.

Symbole pojawiające się na metkach to najlepsze źródło informacji o tym, w jaki sposób konserwować, pielęgnować i czyścić konkretne tkaniny. Warto pamiętać, że chodzi tutaj nie tylko o ubrania, ale także wszelkiego rodzaju akcesoria domowe wykonane z tkanin, np. poduszki na krzesła, narzuty, pościel, zasłony, firany, obrusy. Informacje umieszczone na metkach pozwalają uniknąć błędów w niewłaściwym obchodzeniu się z daną tkaniną. Nie każdą bowiem można prasować w wysokich temperaturach, nie każdą można czyścić chemicznie, w końcu nie każdą można prać w pralce automatycznej. Oznaczenia na metkach dotyczą trzech głównych zagadnień z zakresu pielęgnacji tkanin: ich prania, suszenia oraz prasowania. 

Symbole prasowania

O ile najwięcej symboli na metkach tkanin dotyczy najczęściej zasad prania, o tyle podczas niewłaściwego prasowania również błyskawicznie można zniszczyć tkaninę. Oprócz dostosowania się do zasad na metce należy również pamiętać o regularnym odkamienianiu żelazka (na szczęście nowoczesne urządzenia posiadają specjalne wkładki antywapienne, które pozwalają jeszcze lepiej dbać o sprzęt). W przypadku starszych modeli należy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ zbyt duża ilość kamienia w połączeniu z niedrożnymi przewodami może prowadzić do powstawania nieestetycznych plam i zacieków podczas prasowania. 

Dane na metkach informują natomiast o maksymalnej temperaturze, jaką można stosować do prasowania danego materiału:

przekreślone żelazko – nie prasować; 

żelazko z jedną kropką – prasowanie do 110℃ (najlepiej bez użycia pary);

żelazko z dwiema kropkami – prasowanie do 150℃;

żelazko z trzema kropkam i– prasowanie do 200℃;

Oznaczenia prasowania są szczególnie istotne w przypadku pracy nieco starszymi modelami żelazek, w których temperaturę ustawia się ręcznie. Najnowsze modele są najczęściej wyposażone w system automatycznego rozpoznawania tkaniny i dopasowywania temperatury do jej właściwości. W przypadku oznaczenia „nie prasować” ubranie albo tkaninę z widocznymi zagnieceniami najlepiej oddać do profesjonalnej pralni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz