Najnowsze artykuły

Czynnik ludzki w organizacjach lotniczych...

Bezpieczeństwo w branży lotniczej jest priorytetem – wystarczy jeden błąd, by stała się tragedia, która będzie dotyczyć wielu osób. Jak...

Czytaj Więcej

Zakup samochodu – jaką markę wybrać, żeby nie przepłacać na OC?

Wpływ na cenę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych ma przede wszystkim stan techniczny samochodu, doświadczenie kierowcy oraz jego wiek. Ważne są także posiadane zniżki i marka ubezpieczanego auta. Na najtańsze OC mogą liczyć właściciele samochodów marki Kia, Suzuki oraz Chevrolet.

Ceny polisy OC pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi mogą różnić się nawet o kilkaset zł. Dlatego też warto korzystać z przydatnych narzędzi – kalkulatorów i porównywarek internetowych.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Cena polisy OC uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od stanu technicznego pojazdu, roku produkcji, rodzaju paliwa, pojemności silnika, a także marki. Ważny jest również wiek właściciela pojazdu i jego doświadczenie za kierownicą. Za ubezpieczenie samochodu mniej zapłacą kierowcy, którzy mają zniżki za bezszkodową jazdę oraz osoby, które przedłużają ważność polisy OC.

Marki samochodów z najniższym OC

Koszt ubezpieczenia OC waha się od 150 do 1000 zł. W celu zminimalizowania ceny polisy najlepiej kupić samochód z małym przebiegiem oraz niewielką pojemnością silnika. Przy ustalaniu ceny polisy OC towarzystwa ubezpieczeniowe posiłkują się szczegółowymi statystykami wypadków drogowych. Na tej podstawie tworzą przybliżony profil kierowcy i określają prawdopodobieństwo spowodowana szkody. Największym zaufaniem ubezpieczycieli cieszą się właściciele aut takich marek, jak: Kia, Suzuki, Skoda, Dacia, czy Chevrolet. Samochody tych marek mają zazwyczaj silnik o małej pojemności, co również korzystnie wpływa na cenę OC.

Marki samochodów z najwyższym OC 

Najmniejszym zaufaniem towarzystw ubezpieczeniowych obdarzani są kierowcy Audi, BMW i Alfy Romeo. Według statystyk z ostatnich lat tego typu samochody kupują najczęściej młodzi, niedoświadczeni kierowcy. W ich przypadku istnieje podwyższone ryzyko spowodowania szkody. Jednakże w przypadku samochodów takich marek, jak Audi, BMW, Mercedes czy Alfa Romeo, decydujący wpływ na wysokość ubezpieczenia mają również parametry techniczne. Takie samochody zazwyczaj wyposażone są w silniki o dużej pojemności, za które płaci się znacznie więcej. Na najtańsze OC nie mogą liczyć również właściciele aut luksusowych marek – Lamborghini, Maserati, Porsche, Subaru, Jaguar.

 

Materiał zewnętrzny