Najnowsze artykuły

Od jakiego wieku dziecko powinno mieć...

Jesteś świadomym rodzicem i chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się odpowiedzialności i rozsądnego dysponowania środkami pieniężnymi już od...

Czytaj Więcej

Studia za granicą - koszty

Studia za granicą to kusząca propozycja dla młodych ludzi. To możliwość poznania nowych języków, zdobycia solidnego wykształcenia oraz studiowania na prestiżowych uczelniach, które są doceniane na całym świecie. Warto jednak dokładnie przemyśleć tę decyzję. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się studiowanie za granicą.

Jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę?

Coraz więcej młodych osób decyduje się na wyjazd za granicę tuż po maturze. Nic dziwnego, propozycje zagranicznych uniwersytetów są kuszące i prestiżowe. Trudniej jednak utrzymać się w Stanach Zjednoczonych czy Francji niż w Polsce. Wśród najlepszych uczelni na świecie wymienia się Harvard University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology w USA oraz szkoły wyższe w Wielkiej Brytanii takie jak University of Cambridge oraz University of Oxford.

Opłaty za samo studiowanie są dosyć spore. Miesiąc na uczelni w Stanach Zjednoczonych może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Istnieją jednak darmowe uniwersytety, w których można podjąć naukę, np. w Szwecji, Norwegii oraz Finlandii.

Koszty związane ze studiowaniem to nie same opłaty administracyjne na uczelni. To także wydatki związane z wynajmem pokoju lub mieszkania, koszty związane z życiem, a także ewentualne podróże do Polski. Doraźnie mogą pomóc pożyczki przez Internet, dzięki którym w sytuacjach awaryjnych, można błyskawicznie otrzymać zastrzyk gotówki.

Studiowanie w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii są płatne. Koszt jednego roku studiowania w Anglii to kwota około 10000 funtów. Tańsze są uczelnie, które znajdują się w Walii. Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę zakwaterowanie, które w zależności od lokalizacji, może kosztować od 250 do 1000 funtów miesięcznie. Koszty utrzymania są znacznie droższe w Londynie niż poza nim. Całkowite opłaty miesięczne w stolicy mogą wynosić nawet 2000 funtów. Przydadzą się oszczędności oraz zarobki np. w ramach pracy weekendowej. W finansach mogą pomóc także pożyczki przez Internet.

Studiowanie w Niemczech

Studia w Niemczech są nieco tańsze niż w przypadku Wielkiej Brytanii dzięki dofinansowaniu przez państwo. Uczelnie prywatne są drogie, jednak w państwowych uczelniach wyższych trzeba tylko ponieść opłatę semestralną oraz wziąć pod uwagę koszty związane z życiem. Czesne na uczelniach w takich landach jak Bayern czy Hamburg wynosi około 500 euro na semestr. W przypadku uczelni prywatnej, będzie to koszt nawet 20000 euro za semestr. Łączne miesięczne opłaty na życie to około 3000-4000 złotych. W nagłych sytuacjach mogą przydać się pożyczki przez Internet.

A może studia w Australii?

Na rynku znajduje się wiele firm, które zajmują się kompleksową organizacją studiów w Australii. Specjaliści dobierają odpowiedni kierunek studiów, a następnie pomagają w znalezieniu mieszkania. Studenci otrzymują pomoc także na miejscu, która obejmuje np. odbiory z lotniska lub pomoc podczas podejmowaniu kariery zawodowej. To ciekawe rozwiązanie, które może pomóc w odnalezieniu się w zupełnie nowym miejscu.

Warto jednak pamiętać, że nauka w Australii jest płatna. Koszt jednego semestru na uczelni może wynosić nawet około 30000 złotych. Student, który posiada wizę edukacyjną, może także podjąć pracę bez limitów finansowych. Średnie zarobki to około 600-700 złotych tygodniowo.

 

Artykuł sponsorowany