Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Wakacje w pełni, ale szybko nadejdzie wrzesień, a wraz z nim początek kolejnego roku szkolnego. Wiele trzylatków pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Pierwsze dni w przedszkolu to dla maluchów zupełnie nowa sytuacja. Często wiąże się z dużym stresem.

Dziecko będzie musiało zostać kilka godzin bez rodziców w nowym otoczeniu, nowym środowisku pod opieką nowej, nieznanej mu dotąd osoby, wśród nieznajomych dzieci. Będzie musiało zmierzyć się z nowymi obowiązkami, przestrzegać zasad obowiązujących w przedszkolu, dostosować się do rytmu i planu dnia obowiązującego w przedszkolu.

Przygotowania dziecka do przedszkola należy rozpocząć dużo wcześniej. Przede wszystkim należy przyzwyczaić dziecko do zostawania bez rodziców, a zwłaszcza bez mamy. Warto zostawiać dziecko na pewien czas z innymi bliskimi osobami, z babcią, ciocią, przyjaciółką, sąsiadką. Należy tłumaczyć dziecku, że rodzice zawsze po nie wrócą. Należy opowiadać dziecku o przedszkolu, warto pokazać budynek, w którym mieści się przedszkole, wejść do niego, pokazać dziecku salę, w której będzie przebywało. Skorzystać z zajęć adaptacyjnych, jeśli placówka takie organizuje. 

Bardzo ważne jest nauczenie dziecka samodzielności. Jak najwcześniej należy przyzwyczajać dziecko do samodzielnego jedzenia, ubierania, samodzielnego korzystania z toalety, mycia rąk. Samodzielność oszczędzi dziecku w wielu sytuacjach niepotrzebnego stresu. W życie dziecka należy wprowadzić stały rytm, stałe pory posiłków, stałe pory snu, wstawanie o tej samej godzinie. Ułatwi to dziecku funkcjonowanie w przedszkolu. Warto wspólnie z dzieckiem wybrać się po wyprawkę po przedszkola.

Gdy już nadejdzie dzień, kiedy dziecko pierwszy raz pójdzie do przedszkola, należy wstać trochę wcześniej, by bez pośpiechu i niepotrzebnego stresu wyszykować i odprowadzić dziecko do przedszkola. W żadnym wypadku nie wolno na dziecko krzyczeć ani straszyć go przedszkolem. Warto zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę dziecka.

Przygotowania do zerówki

Niektóre dzieci po raz pierwszy trafiają do oddziału przedszkolnego w wieku 5 lub 6 lat. Dla takich dzieci pierwszy dzień w przedszkolu może również wiązać się z dużym stresem. Dziecko czeka wiele nowych obowiązków, m. in. nauka czytania i pisania. Warto dużo wcześniej rozmawiać z dzieckiem o tym, co czeka je już we wrześniu. Razem z dzieckiem warto wybrać się na zakupy wyprawki. Warto też wcześniej postarać się o podręczniki. W czasie wakacji można w wolnych chwilach przeglądać je razem z dzieckiem pokazując mu, czego będzie się uczyło.

Materiał zewnętrzny