Najnowsze artykuły

Węże flex: 3 istotne uwagi

​Węże elastyczne flex różnią się od zwykłych wieloma cechami konstrukcji i zastosowaniami. Choć w zależności od przeznaczenia mogą być wykonane z...

Czytaj Więcej

Kolekcjonowanie monet – z czym się to je?

Szukasz pomysłu na hobby? W takim przypadku warto wziąć pod uwagę kolekcjonowanie monet. To nie tylko sposób na stworzenie wyjątkowej kolekcji będącej chlubą, ale również na przyszłościowe ulokowanie swoich pieniędzy. Jakie numizmaty warto kolekcjonować? Gdzie możemy je kupić? Jak je zabezpieczać?

W sprzedaży znajdziemy obecnie bardzo dużo numizmatów, które często określane są mianem monet. Jednak warto wskazać, że nie każdy numizmat tak naprawdę jest monetą. Przede wszystkim nazwa „monety” odnosi się do środków płatniczych, które mają wybity nominał. Z kolei te numizmaty, które nominału nie posiadamy, nazywamy medalami czy potocznie monetami kolekcjonerskimi. Możemy też spotkać się z monetami lokacyjnymi, inaczej bulionowymi, które służą głównie do lokaty pieniędzy, ponieważ produkowane są ze złota lub srebra.

Jakie numizmaty kolekcjonować?

Wszystko zależy już od nas, ponieważ obecnie mamy w czym przebierać. Gdy chcemy zdecydować się na monety, możemy kupować te emitowane przez Narodowy Bank Polski, ale także przez banki innych krajów. Drugą opcją jest kolekcjonowanie medali, na przykład szeroką ofertę posiada Skarbnica Narodowa (skarbnicanarodowa.pl).

Pod względem kruszcu możemy zdecydować się na kolekcjonowanie monet srebrnych czy złotych, które przedstawiają sobą wyższą wartość. Także możemy zbierać popularne monety 2-złotowe, które emitowane są przez NBP. Wiele z nich szybko zyskuje na wartości.

Gdzie kupować monety?

Najlepiej w dobrych sklepach numizmatycznych albo bezpośrednio od emitentów, na przykład w sklepie internetowym Skarbnicy Narodowej działającym pod adresem skarbnicanarodowa.pl.

Powinniśmy uważać na zakupy na aukcjach i przez ogłoszenia – może się zdarzyć, że oferowane monety będą zniszczone, nie będą właściwie zabezpieczone, nie będą pochodziły z legalnych źródeł. Warto więc wcześniej sprawdzić sprzedawcę.

Gdzie przechowywać monety?

Monety najczęściej otrzymujemy już w zabezpieczających, przejrzystych kapslach – nie powinniśmy ich otwierać, by monety nie uległy uszkodzeniu. Tak zabezpieczone monety możemy przechowywać w klaserach lub specjalnych albumach albo włożyć do chroniącego je opakowania, na przykład zamykanego na kluczyk.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz