Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Jak wygląda cyfrowy dom?

Cyfrowy dom, zwany również inteligentnym budynkiem czy smart domem, to popularne w ostatnich latach określenia na zaawansowane techniczne domy. Co ciekawe, inteligentne budynki w formie nowoczesnych biurowców bądź zakładów przemysłowych, jako pierwsze przetarły szlaki domom w technologii smart.

Cyfrowy dom to nie mrzonki futurystów rodem z filmów science fiction, a rzeczywistość. System inteligentnych domów pozwala na sprawne zarządzanie wieloma urządzeniami codziennego użytku, co przekłada się na m.in. praktykę i łatwość z korzystania, a także oszczędność energii.  Pomysł inteligentnych domów narodził się w latach 70. ubiegłego wieku i wywodzi się z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej.

Z czego składa się inteligentny dom?

Zanim powstały inteligentne domy, szlak smart budynków przetarły nowoczesne biurowce, a także zakłady przemysłowe. W obu przypadków, centrum inteligentnego budynku stanowił system zarządzania budynkiem (z ang. Building Managment Systems, w skrócie BMS).

Ten rodzaj „wnętrza” systemu inteligentnego budynku został przeniesiony do technologii smart home. W obecnych czasach, systemem zarządzania budynku może stanowić strona internetowa lub specjalna aplikacja web.

Co daje inteligentny dom?

Inteligentny dom umożliwia integrowanie, kontrolę, monitorowanie, raportowanie, a także optymalizację różnego rodzaju elementów, które wchodzą w skład konkretnego smart dom. Wśród możliwości, które daje inteligentny dom, można wyróżnić m.in. sterowanie oświetleniem zewnętrznym oraz zewnętrznym. Sterowanie oświetlenia może zależeć m.in. od ilości osób, które przebywają w budynku, a także ruchu wewnątrz danego domu.

Dzięki zastosowanej optymalizacji, oświetlenie wewnątrz domu może być dopasowane np. do natężenia światła z zewnątrz (słońca).

Poza tym, inteligentne domy dają możliwość sterowania ogrzewaniem osobnym pomieszczeń, sprawnym sterowaniem klimatyzacji, filtracji, a także wentylacji, która jest oparta o parametry jakości powietrza. Dzięki temu inteligentny dom jest w stanie sam wykryć stężenie dwutlenku węgla wewnątrz domu, czy wilgotność powietrza.

To jednak nie koniec atutów cyfrowych domów. Tego rodzaju inteligentne budynki, zapewniają możliwość sterowania systemem przeciwpożarowym, system zasilania UPS, systemem alarmowym, monitoringiem, systemem pogodowym czy obsługą urządzeń audio-video w codziennym użytku.

Złożony system personalizacji w inteligentnych domach, umożliwia dostosowanie jego parametrów do każdego z użytkowników. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie odrębnej temperatury powietrza w poszczególnych pokojach zajmowanych przez innych domowników, którzy mogą dopasować np. natężenie światła czy wilgotność powietrza.

Czytaj także: Czy są bramki logiczne?

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz