Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Pianka poliuretanowa PUR

Jednym ze sposobów na izolowanie pomieszczeń jest wykorzystanie pianki poliuretanowej. Czym ona jest i jakimi właściwościami się charakteryzuje? Co sprawia, że warto używać jej do izolacji? 

Co to jest pianka poliuretanowa?

O piance poliuretanowej, nazywanej również pianką PUR, można powiedzie, że jest alternatywą dla bardzo często używanej przy izolacji wełny mineralnej. Choć jest to sposób mniej znany, z pewnością wart zwrócenia na niego uwagi. Przede wszystkim użycie pianki poliuretanowej jest bardzo łatwe zarówno w montażu, jak i w użyciu. Co równie ważne, wykonanie izolacji przy pomocy powłoki poliuretanowej jest ekonomiczne, a także bardzo trwałe. Dzisiaj pianka poliuretanowa jest wykorzystywana nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej. Stosuje się ją między innymi do ochrony antykorozyjnej rurociągów od zewnątrz realizowanej natryskowo. Pianką poliuretanową można izolować między innymi rury, kolana, łuki, trójniki, zwężki i dysze, elastyczne i transparentne kompensator, a także i łączniki oraz rozdzielacze. Należy podkreślić, że pianka polietylenowa wyróżnia się między innymi bardzo wysokim współczynnikiem dyfuzji pary wodnej. To sprawia, że jest ona w zasadzie nienasiąkliwa. Ponadto, jest ona także bardzo sprężysta i giętka, co pozwala ją dowolnie wyginać bez obawy, że zostanie uszkodzona. Z pianki poliuretanowej można wykonać nawet bardzo cienkie otuliny. Będą one idealnie nadawać się do izolowania instalacji prowadzonych w bruzdach ściennych i podłodze. Kolejną cechą, której nie sposób pominąć jest fakt, że pianka polietylenowa zachowuje dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C, zarówno w suchym, jak i wilgotnym otoczeniu. To daje bardzo szeroką możliwość zastosowania. Otuliny stworzonej z pianki polietylenowej używane są głównie do izolowania instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, ale jest ona wykorzystywana również w chłodnictwie.

pianka PUR

Dlaczego warto izolować powłoką poliuretanową?

Wykorzystanie powłoki poliuretanowej w celu izolacji niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia ona ochronę przed ścieraniem, a także zwiększenie żywotności rur. Gwarantuje również ochronę przed korozją podczas eksploatacji. Co więcej, taka powłoka zapewnia również instalacji długi okres użytkowania bez awarii i konieczności remontów. Zastosowanie pianki poliuretanowej umożliwia także uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni rur o małej chropowatości, co skutecznie zapobiega przyleganiu do ścianek transportowanego medium. To jednak nie wszystko. Taki rodzaj izolacji pozwoli również na redukcję zanieczyszczeń, a to z kolei poprawia czystość chemiczną transportowanego medium. Następną zaletą izolacji powłoką poliuretanową, którą warto wymienić jest redukcja hałasu. Nie zapominajmy także o obniżeniu kosztów eksploatacji w transporcie rurociągowym. Skoro jesteśmy już przy kosztach, musimy podkreślić, że piana poliuretanowa w przeciwieństwie do wełny, jest bardziej oszczędnym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Kolejną zaletą jest montaż – bardzo łatwy oraz szybki. Mała waga pianki PUR nie obciąża konstrukcji budynku. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety, nie ma raczej wątpliwości, że izolacja powłoką poliuretanową to najlepsza, najszybsza, a także najskuteczniejsza technika izolacji. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzisz, ale także będziesz cieszyć się solidną izolacją, która nie obciąży konstrukcji budynku i dodatkowo zapewni redukcję hałasu oraz zanieczyszczeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz