Najnowsze artykuły

Węże flex: 3 istotne uwagi

​Węże elastyczne flex różnią się od zwykłych wieloma cechami konstrukcji i zastosowaniami. Choć w zależności od przeznaczenia mogą być wykonane z...

Czytaj Więcej

Dwuspadowy czy czterospadowy – jaki dach wybrać?

Kształt dachu nie tylko determinuje wygląd całego domu, ale też ma duży wpływ na funkcjonalność poddasza. Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, który rodzaj dachu jest najlepszy. Kiedy warunki zabudowy pozostawiają inwestorowi dowolność  w wyborze kształtu dachu, wszystko zależy od projektu budynku, na którym ma być umieszczony, oczekiwań właścicieli domu, a także budżetu. Co zatem wybrać: projekt domu z dachem dwuspadowym czy czterospadowym?

Dach jest niezwykle istotnym elementem konstrukcji każdego domu. Niezależnie od tego, czy będzie dwu- czy czterospadowy, musi przede wszystkim być starannie wykonaną, bezpieczną konstrukcją, chroniącą budynek przed czynnikami atmosferycznymi oraz spełniać oczekiwania jego mieszkańców co do wykorzystania poddasza. Interesujące projekty domów zarówno z dachem dwu-, jak i czterospadowym, można znaleźć na stronie www.archeton.pl. Czym różnią się te dwa, najczęściej spotykane w budownictwie, rodzaje dachów?

Koszt wykonania

Wykonanie dachu dwuspadowego, w większości przypadków, jest dużo tańsze niż budowa przekrycia czterospadowego. Eksperci szacują, że koszty postawienia dachu dwuspadowego są średnio o 30-50% niższe w porównaniu do dachu czterospadowego. Wszystko dlatego, że im wyższy poziom zaawansowania kształtu dachu, tym większy budżet trzeba na niego przeznaczyć. Dach czterospadowy wymaga większej ilości  asortymentów  elementów drewnianych,  oraz dopasowywania i łączenia w narożnikach okapów rynien. W przypadku dachu dwuspadowego, nie tylko ilość potrzebnych asortymentów elementów jest mniejsza, ale też można zaoszczędzić na dachówkach, których nie trzeba specjalnie docinać pod kątem na połączeniach połaci.

Odmienna konstrukcja

Decydując się na projekt domu z dachem dwuspadowym autorstwa firmy Archeton, warto wiedzieć, że jego wykonanie będzie mniej czasochłonne, a robocizna tańsza niż w przypadku budowy dachu czterospadowego. Konstrukcja dachów dwuspadowych należy do jednej z najprostszych. Posiada dwie skośne połacie, które – jeśli mają odpowiednie nachylenie, przy właściwie dobranej wysokości ścianki kolankowej – mogą tworzyć najwygodniejsze poddasze użytkowe. W domów parterowych z poddaszem nieużytkowym można zastosować  tańsze wiązary dachu w postaci deskowych kratownic. Pomieszczenia zamykane są od góry ekonomicznym sufitem podwieszanym do ich dolnych pasów, a nie drogim stropem.

Dach czterospadowy posiada cztery skośne połacie, zazwyczaj o tym samym kącie nachylenia. Może być wykonany na bazie dowolnej konstrukcji – zazwyczaj dwie większe połacie są w kształcie trapezu, a dwie mniejsze w kształcie trójkąta. Powstałe poddasze oferuje mniejszą powierzchnię użytkową niż w przypadku dachu dwuspadowego, a pomieszczenia są mniej funkcjonalne.

Dach, to spory wydatek podczas budowy domu. Im bardziej skomplikowany, tym droższa będzie także jego konserwacja i remonty. Przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj dachu wybrać, dobrze jest przeanalizować wady i zalety różnych typów konstrukcji, porównać koszty eksploatacji, a także zastanowić się nad najodpowiedniejszym rodzajem materiału, z którego ma być wykonany. Warto przed rozpoczęciem budowy przejrzeć projekty domów z dachem dwuspadowym na stronie Archeton: http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-z-dachem-dwuspadowym. Wśród licznych projektów bez trudu można wybrać ten, który spełni oczekiwania domowników.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz