Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Co musisz wiedzieć o rozłupywarce do drewna zanim ją kupisz

Hydrauliczna lub ślimakowa rozłupywarka do drewna to narzędzie, które usprawnia wiele prac budowlanych i remontowych. Możesz kupić rozłupywarkę, albo zrobić własną. Którą z nich powinieneś wybrać? Rozłupywarki cieszą się dużą popularnością. Warto dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu, a nawet rozważyć budowę własnego. 

Łuparka do drewna – rodzaje

Wszystkie łuparki do drewna mają wspólną cechę: napęd. Różnice pomiędzy poszczególnymi typami można dostrzec w sposobie ich konstrukcji. Niektóre mają silnik elektryczny i koło pasowe, podczas gdy inne używają wału odbioru mocy. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje wiele rodzajów łuparek do drewna. Hydrauliczna łuparka do drewna, na przykład, tnie drewno po tym, jak zostanie ono dociśnięte do klina. Rozłupywarki ślimakowe działają w zupełnie inny sposób. Operator musi najpierw docisnąć drewno do ślimaka. Ślimak wciąga drewno i rozłupuje je. Wielkość świdra oraz siła napędu decydują o tym, jak duży kawałek można rozłupać. Jakiej rozłupywarki do drewna potrzebujesz? Najpierw określ, jak często zamierzasz używać urządzenia. W przypadku intensywnej pracy, możesz rozważyć zakup elektrycznej łuparki. 

Jak działa rozłupywarka ślimakowa do drewna?

Działa ona na zasadzie ruchu obrotowego i jest bardzo łatwa w użyciu. Mechaniczna rozłupywarka do drewna składa się ze ślimaka i stołu roboczego. Posiada również łożysko z wałem. Wielkość kawałków drewna, które będą rozłupywane, decyduje o wyborze świdra. Zazwyczaj ma on średnicę 60-180 mm. Ponieważ konstrukcja rozłupywarki opiera się na stole roboczym, podstawą urządzenia jest stół roboczy. Łożysko jest zazwyczaj samonastawne lub piasta.

Jak zrobić łuparkę do drewna?

Łuparki do drewna do samodzielnego montażu mogą być bardzo opłacalne. Do zbudowania maszyny do rozłupywania drewna dla majsterkowiczów potrzebne będą następujące materiały:

  • noże,
  • podnośnik hydrauliczny,
  • rama,
  • instalacja elektryczna siłowa,
  • urządzenie do sterowania.

Elektryczna rozłupywarka do drewna działa na energię elektryczną. Natomiast hydrauliczna wymaga benzyny lub oleju napędowego. Hydrauliczna łuparka do drewna jest bardziej uniwersalna niż elektryczna, ponieważ może być używana z dala od cywilizacji, kiedy przerwy w dostawie prądu są często znacznie dłuższe. Rozłupywarka do drewna może być łatwo wykonana w domu. Najpierw należy wybrać ramę, którą umieścimy na platformie. Ważne jest, aby pamiętać, że górna część ramy jest już rozłupana. Będziesz musiał umieścić pod nią podnośnik samochodowy, nawet ten najprostszy. Możesz również użyć hydraulicznego podnośnika samochodowego, aby umieścić go na stabilnym stojaku, ale najlepiej takim, który jest mobilny. Druga krawędź stojaka to miejsce, gdzie znajduje się nóż do cięcia drewna. Ręczna rozłupywarka jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie są w stanie wykonać hydraulicznej rozłupywarki do drewna lub nie mają pieniędzy na jej zakup. Te elektryczne urządzenia są przydatne, ale musisz mieć stały dostęp do energii elektrycznej. 

Nie wiesz jak obsługiwać łuparkę? Żaden problem, wejdź na http://luparki-do-drewna.pl/przewodniki/przewodnik-dla-poczatkujacych-jak-obslugiwac-luparke-do-drewna/osqe_lhbl

łuparka świdrowa do drewna

Jak działa pozioma hydrauliczna rozłupywarka do drewna?

To urządzenie radzi sobie z większymi kawałkami drewna. Może obsługiwać większe kawałki drewna i ma zakres mocy od 2 do 3 KW. Mechaniczna rozłupywarka do drewna posiada również dwa ramiona do przytrzymywania rozłupanego pniaka. 

Jak działa pozioma hydrauliczna rozłupywarka do drewna? To urządzenie radzi sobie z większymi kawałkami drewna. Może obsługiwać większe kawałki drewna i ma zakres mocy od 2 do 3 KW. Mechaniczna rozłupywarka do drewna posiada również dwa ramiona do przytrzymywania rozłupanego pniaka. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz