Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Współczesne metody ogrzewania budynków

Dzisiejsza technologia oferuje nam wiele sposobów ogrzewania budynków, mając na względzie również środowisko naturalne. Innowacyjne metody wprowadzone do branży grzewczej, zostały zastosowane między innymi w piecykach o statusie ekologicznym. Cechują się one mniejszym produkowaniem spalin oraz innych niebezpiecznych substancji szkodliwych dla naszego środowiska naturalnego. Ogrzewanie drewnem jest nie tylko bezpieczniejsze dla otoczenia, ale i wygodniejsze dla mieszkańców. Poznaj zalety piecyków wolnostojących na drewno.

Ekologiczne palenie – użycie katalizatorów

W piecykach o statusie ekologicznym zastosowano specjalną technologię, dzięki której podczas pracy wysyłają one do atmosfery minimum substancji toksycznych dla otoczenia. Jedną z innowacyjnych metod, jakie wykorzystano w tych piecykach jest wtórne spalanie. Polega ono na całkowitym spalaniu pozostałości opału, przez co redukuje jego ilość i pozwala oszczędzić na kosztach paliwa (drewna, węgla), tym samym zmniejszając emisję spalin. Sposób ten nie mógłby być wykorzystany, gdyby nie wysoka temperatura, którą osiągają nowoczesne piece. Z kolei dopalanie spalin, itd. odbywa się dzięki zastosowaniu katalizatorów, tj. filtrów umieszczonych w konstrukcji pieca, które umożliwiają dopalanie gazów w niższych temperaturach. Ich zastosowanie korzystnie wpłynęło na cały proces spalania, ponieważ do tej pory musiało ono odbywać się w bardzo wysokich temperaturach, a aby je osiągnąć należało wytworzyć ogromne pokłady energii. Użycie katalizatorów pozwala na zaoszczędzenie energii oraz pieniędzy, a także oddziałuje pozytywnie na piec, sprawiając że jego praca jest sprawniejsza i bardziej wydajna. Aby piec działał bez zarzutu, powinniśmy zadbać o regularne sprawdzanie i kontrolowanie jego pracy. Okresowy przegląd techniczny pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych usterek.

Współczesne piece kominkowe

Piece kominkowe mogą być przez niektórych kojarzone ze starodawnymi kozami. Urządzenia te nie prezentowały się w pomieszczeniu zbyt atrakcyjnie, ponieważ miały prostą i prymitywną konstrukcję, ale w pełni spełniały swoje zadania, tj. efektywnie ogrzewały pokój. Współczesne kozy projektowane są tak, aby cieszyć oko mieszkańców czy gości i mają stanowić ciekawy element wystroju. Takie ocieplanie pomieszczeń jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w designerski sposób chcą urządzić swoje cztery kąty.

piec wolnostojący

Popiół i szyber

Jednak każdy, kto decyduje się na piecyk kominkowy, powinien sprawdzić czy posiada odpowiednie warunki do jego zamontowania i pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata. Piecyki typu koza przeznaczone są przede wszystkim do spalania drewna drzewa liściastego (np. buk, jesion, klon, brzoza, akacja), ponieważ jest ono bardziej suche, dzięki czemu proces spalania będzie wydajniejszy.

Oprócz wielu zalet, jakie niesie ze sobą użytkowanie piecyka kominkowego, należy mieć też na uwadze pewne trudności, które mogą się z tym rodzajem ogrzewania wiązać. Mowa między innymi o usuwaniu popiołu. Na szczęście palenie drewnem nie pozostawia po sobie tylu ubocznych produktów, co inne paliwa, których pozbycie się może być dla użytkownika uciążliwe. Poza tym współczesne piecyki posiadają specjalne pojemniki na tego typu pozostałości.

Jak się kontroluje ciepło w urządzeniach takich jak piecyki na drewno? Do ich regulacji służy szyber, który blokuje lub dostarcza nam odpowiednią ilość powietrza. Im więcej powietrza wpuścimy do pieca, tym drewno będzie się palić szybciej.

Piecyki na drewno

Od zawsze palono drewnem, jednak z czasem wprowadzono również inne paliwa, które nadawały się do ocieplania budynków. Od jakiegoś czasu można zauważyć powrót mody na ogrzewanie drewnem. Najwięcej wykorzystuje się tego surowca na wsi lub przy gospodarstwach leśnych, ponieważ można je tam pozyskać za mniejsze pieniądze.

Ocieplanie drewnem cieszy się większą popularnością, niż ogrzewanie olejem opałowym, prądem czy gazem. Współcześnie drewno opałowe charakteryzuje się o wiele lepszą jakością i przygotowuje się je w coraz nowszych technikach, które oferują coraz więcej możliwości. Poza tym warto pamiętać, że palenie drewnem jest przyjazne dla środowiska i drewno należy do surowców odnawialnych.

Drewno – z drzew iglastych czy liściastych?

Wybierając odpowiedni gatunek drewna warto mieć na uwadze różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami drewna. Na początek należy porównać ze sobą drewno z drzewa liściastego i iglastego. Drewno z drzew liściastych może okazać się bardziej wartościowe niż z drzew iglastych, ponieważ jest bardziej suche od nich. Jednak wybierając konkretny gatunek drzewa, należy sprawdzić czy jest on przeznaczony do palenia, ponieważ istnieją rodzaje, które się niestety do ocieplania nie nadają. Oczywiście drewno, aby się dobrze paliło musi być suche - jego wilgotność nie może przekraczać dwudziestu procent – sezonowanie, czyli proces suszenia może trwać od osiemnastu miesięcy do dwóch lat. Nie oznacza to, że mokre drewno się nie pali, ale niestety jego wydajność jest o wiele niższa, poza tym może niekorzystnie wpływać na przewody kominowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz