Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Leczenie alkoholizmu - co należy wiedzieć?

Alkoholizm to poważna choroba, która zagraża zdrowiu oraz życiu uzależnionego. Niestety alkoholizm jest nazywany chorobą zaprzeczania, ponieważ zwykle osoba tkwiąca w nałogu nie potrafi i nie chce przyznać sama przed sobą, że ma problem z alkoholem. Jeśli zauważamy u siebie lub u kogoś z otoczenia nałogowe spożywanie alkoholu, to koniecznie powinniśmy się podjąć leczenia lub zachęcić do leczenia alkoholizmu. 

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to inaczej choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu lub toksyna alkoholowa. Należy pamiętać, że alkoholizm jest groźną chorobą i alkoholika należy traktować przede wszystkim jako osobę chorą - nie gorszą od innych, lecz poważnie chorą. Zaburzenie to polega na utracie kontroli nad samym sobą i spożywaniu alkoholu nawet wbrew sobie. Uzależnienie od alkoholu dotyczy zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej i występuje wbrew woli chorego (uzależnionego). Bywa, że pojawiają się momenty abstynencji i powstrzymywania, ale po czasie nałóg wraca. Pamiętajmy, że nieleczona choroba alkoholowa zagraża życiu osoby uzależnionej. Alkoholizm jest zgubny w skutkach. Prowadzi do poważnych problemów finansowych, często przekraczania prawa, rozbicia rodziny i małżeństwa, ogromnych szkód wyrządzonych dzieciom (dzieci z rodzin alkoholowych cierpią na syndrom DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików), poważnych problemów w kontaktach z ludźmi oraz stosowania przemocy wobec najbliższych. Ciężkie uzależnienie alkoholu powoduje występowanie chorób psychicznych oraz schorzeń serca, nerek czy wątroby.

 

www.terapie.net.pl

 

Objawy uzależnienia od alkoholu

Jakie są główne objawy uzależnienia od alkoholu? Należą do nich przede wszystkim: kompulsywne sięganie po alkohol, nieumiejętność kontrolowania dawek spożywanego trunku alkoholowego, występujące podczas przerwy w piciu objawy abstynencyjne, zwiększenie tolerancji na spożywany alkohol, problemy z pamięcią i świadomością, ciągłe powroty do spożywania alkoholu, mimo prób i postanowień walki z piciem, szukanie okazji do spożycia trunku alkoholowego, coraz częstsze koncentrowanie własnego życia na alkoholu, ciągła potrzeba picia, spożywanie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwości, zaniedbywanie życia prywatnego, dotychczasowych pasji, problemy w pracy. 

alkoholizm

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

W leczeniu alkoholizmu bardzo istotna jest psychoterapia. Pomaga ona dojść do głębokich przyczyn powstania uzależnienia i wejścia w nałóg. Bardzo dobrą terapią jest terapia psychodynamiczna, która pozwala choremu przyjrzeć się okresowi swojego dzieciństwa. Natomiast rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej to przede wszystkim detoks, mający na celu oczyszczenie organizmu chorego z toksycznej substancji. W dalszej kolejności stosuje się terapię podstawową, a później terapię pogłębioną. Terapia podstawowa to przede wszystkim warsztaty uświadamiające uzależnionych o istnieniu choroby alkoholowej, jej przebiegu i skutkach. Służą one temu, by chory mógł dostrzec i powiązać, że choroba alkoholowa dotyczy jego bezpośrednio. Terapia pogłębiona zaś, to praca indywidualna z terapeutą, a także terapia grupowa i rozmaite warsztaty zajęciowo. Niejednokrotnie w leczeniu alkoholizmu stosuje się również farmakoterapię, zwłaszcza w początkowym, trudnym i pełnym ciężkich do zniesienia objawów okresie odstawiennym. Należy przyjmować je pod kontrolą lekarza psychiatry i ostatecznie dążyć do tego, by żyć bez tego rodzaju wspomagaczy. Czasem proponuje się również hipnoterapię lub terapię behawioralną. Warto stosować różne rodzaje terapii i mieć pokorną świadomość tego, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia oraz próbować uczyć się z tym żyć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz