Najnowsze artykuły

Węże flex: 3 istotne uwagi

​Węże elastyczne flex różnią się od zwykłych wieloma cechami konstrukcji i zastosowaniami. Choć w zależności od przeznaczenia mogą być wykonane z...

Czytaj Więcej

Pomysły na zagospodarowanie tarasu

Pytanie o to, jak przygotować taras do użytku pojawia się wyjątkowo często, choć bowiem mamy do czynienia z powierzchnią urokliwą, nie da się zaprzeczyć, że jej właściwe zagospodarowanie jest sporym wyzwaniem. Na szczęście, dzięki kilku wskazówkom, możemy uporać się z tym problemem. Już na wstępie powinniśmy zadać sobie kilka pytać. Jedno z najważniejszych dotyczy odpowiedniego przygotowania powierzchni do użytkowania, choć nie bez znaczenia jest również pytanie o to, jak sobie poradzić z samym urządzeniem przestrzeni.

Odpowiedzi na te pytania należy sobie przygotować jeszcze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Oczywiście, możemy pracować po omacku licząc na to, że na najlepsze rozwiązanie natrafimy niejako przy okazji. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy chcemy ponosić tak duże ryzyko. Gdy taras jest duży Pierwszym zadaniem, jakie na nas czeka jest zastanowienie się, do czego ma służyć użytkowana przez nas przestrzeń. Nasze działania są nieco inne, gdy taras ma być wyłącznie miejscem do relaksowania się, inne zaś wówczas, gdy myślimy o nim również jako o składziku.

Jeśli myślimy o takim rozwiązaniu, z pewnością dobrym pomysłem będzie taras zaszklony z otwieranymi oknami. Jeśli sezon jest ciepły, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdjąć szyby i pozostawić otwarte ramy, zimą zaś okna będą cennym wsparciem ze względu na swoją funkcję ochronną i izolacyjną. Oczywiście, decydując się na zaszklony taras należy mieć na uwadze to, że wilgotność w takim miejscu będzie bez porównania większa niż wewnątrz domu. Jeśli więc marzy się nam hodowla egzotycznych roślin, a tym z reguły wysoka wilgotność jest niezbędna do życia, taras z pewnością okaże się miejscem idealnym.

Warto też pomyśleć o odpowiedniej wentylacji przestrzeni, pozwala to bowiem na zapobieganie pleśni i grzybom. W mniejszym pomieszczeniu najlepiej sprawdza się wentylowanie mechaniczne, warto więc zapoznać się z bogatą ofertą wentylatorów elektrycznych, jakie można dziś znaleźć w sklepach. W tarasach tego typu sezon zimowy stanowi niemałe wyzwanie, można mu jednak sprostać bez większego wysiłku. Pomocne okazują się w tym kontekście specjalne lampy grzewcze. Te zapewniają dodatkowe ciepło nie tylko nam, ale i roślinom, dla których sroga polska zima może być trudnym doświadczeniem.

Bardzo duże znaczenie ma też decyzja o wyborze odpowiedniej posadzki. Największą popularnością cieszą się w tym kontekście płytki ceramiczne – łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe. Jeszcze przed zakupem wskazane jest jednak ocenienie ich ścieralności oraz odporności na minusowe temperatury zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na taras otwarty. Jak urządzić taras? Gdy powierzchnia została już przygotowana, zbliża się czas, w którym należy przystąpić do urządzania tarasu. Tu przydadzą się półki na ścianach oraz regały, na których swoje miejsce znajdą nie tylko rośliny, ale również narzędzia pracy. Jeśli mamy odpowiednio wiele miejsca, w jednym z kątów pomieszczenia można przygotować też niewielką spiżarnię.

Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby taras stał się miejscem dla stolika z narzędziami. Jeśli taras ma być naprawdę funkcjonalny, konieczne jest zainwestowanie zarówno w elementy wyposażenia, jak i w meble. Te ostatnie nie muszą być, na szczęście, wyszukane, często wystarcza więc rozkładany stolik, parasol przeciwsłoneczny oraz kilka krzeseł. Pozwala to na relaks na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli taras jest dość duży, a nam nie brakuje fantazji, możemy zdecydować się nawet na budowę niewielkiego otwartego jacuzzi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz