Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Budowa boiska wielofunkcyjnego – jak wybrać odpowiednią nawierzchnię?

Do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej czy uprawiania lekkoatletyki – największą zaletą boisk wielofunkcyjnych jest ich uniwersalność i mnogość możliwości, które oferują. Nie trudno więc zrozumieć, że wiele szkół, placówek oświatowych, ośrodków i klubów sportowych, a nawet prywatnych użytkowników, decyduje się na budowę właśnie takiego typu boiska. Trzeba jednak pamiętać, że budowa boiska, wbrew pozorom, wcale nie jest taka prosta, a kluczowe elementy dla trwałości i komfortu użytkowania wcale nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Przed przystąpieniem do budowy boiska wielofunkcyjnego koniecznie trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami, które w znaczący sposób wpłyną na przebieg inwestycji, a także późniejsze korzystanie z obiektu.

Przed ułożeniem nawierzchni boiska, czyli wybór warstwy przepuszczalnej

W opinii wielu osób budowa boiska wielofunkcyjnego nie jest zbyt trudna. Potrzeba tylko odpowiedniej wielkości terenu, który wystarczy wyrównać, a następnie pokryć odpowiednią nawierzchnią i gotowe. W praktyce jednak okazuje się to zagadnienie o wiele bardziej złożone, a źle przygotowane boisko może na wiele sposobów uniemożliwiać z uprawiania jakiegokolwiek sportu. Bardzo częstym widokiem jest woda stojąca na płycie boiska – oznacza to, że nie zastosowano odpowiedniej nawierzchni przepuszczalnej, a woda nie ma gdzie spłynąć. Często też na powierzchni boiska pojawiają się wgłębienia i nierówności – oznacza to, że źle wybrany został podkład, był zbyt miękki i się odkształcił lub zbyt delikatny i pokruszył się. W praktyce okazuje się, że na każdą z tych dolegliwości można zaradzić w jeden sposób – wybierając odpowiednią warstwę przepuszczalną.

Beton wodoprzepuszczalny – najlepsze rozwiązanie przy budowie boiska wielofunkcyjnego

Odpowiednie odprowadzanie wody, a także właściwą podporę pod właściwą nawierzchnię boiska zapewni z całą przeciwnością beton wodoprzepuszczalny, czasem nazywany jamistym. Nazwa w zasadzie mówi o wszystkich  najważniejszych cechach tego produktu. Z jednej strony jest to beton, jest więc twardy i stanowi odpowiednią, stabilną podbudowę pod boisko wielofunkcyjne, ale również pod kort tenisowy, place zabaw czy plenerowe siłownie. Z drugiej – jego wyjątkowa struktura sprawia, że ma bardzo dobre właściwości odprowadzające wodę, więc nawet przy intensywnych opadach na boisku nie zostaną kałuże. Ma to wpływ nie tylko na możliwość korzystania z obiektu, ale również na jego trwałość – nawierzchnia z tworzywa sztucznego, będąca przez długi czas zanurzona w wodzie na pewno szybciej się zniszczy.

Właściwości nawierzchni przepuszczalnej

Za taką charakterystykę odpowiada specjalny skład betonu. Duża ilość kruszywa o uziarnieniu 8 lub 16 mm, bez frakcji piaskowej sprawia, że między poszczególnymi drobinami pozostaje dużo wolnej przestrzeni, którą woda może swobodnie przepływać. Beton jamisty dostarczany jest w formie sypkiej (kruszywo otoczone mleczkiem cementowym) i tak układany jest na wskazanej powierzchni. Trzeba też wspomnieć, że jest to materiał szybko twardniejący – w zależności od temperatury można wejść na niego już 12 godzin po wylewce. Więcej na temat tego tworzywa można przeczytać pod tym linkiem: http://betonnadom.pl/produkty/pervia.

Nawierzchnia boiska wielofunkcyjnego – najlepiej z elastycznego tworzywa sztucznego

Dzięki dobrze przygotowanej nawierzchni przepuszczalnej, można być pewnym, że boisko będzie gotowe do użycia w każdych warunkach. Żeby jednak dokończyć inwestycję trzeba wybrać powłokę wierzchnią. Na boiskach wielofunkcyjnych najlepiej sprawdzi się miękki poliuretan. Dzięki swojej elastyczności jest on bezpieczny dla stawów i kości zawodników i bawiących się dzieci, zamortyzuje również wszelkie upadki. Zapewnia również odpowiednią przyczepność nawet gdy jest wilgotny. Nawierzchnia ta jest również bardzo sprężysta, więc bardzo dobrze nadaje się zarówno do kozłowania, jak i odbijania piłki. Stwarza więc idealne warunki do różnych gier i zabaw.

Budowa boiska wielofunkcyjnego – ważna inwestycja

Dbanie o kondycję ludzi w każdym wieku jest niezmiernie istotne. Trudno jednak zachęcić kogokolwiek do uprawiania sportu, gdy nie ma do tego odpowiedniej infrastruktury. Budowa ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego przy szkole, w parku, czy klubie sportowym jest więc zawsze dobrą inwestycją. Żeby jednak takie boisko mogło służyć każdemu miłośnikowi ruchu i zdrowego trybu życia, musi zostać wybudowane w odpowiedni sposób i z zastosowaniem właściwych materiałów. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli tylko boisko będzie odpowiednio przygotowane i utrzymane, chętnych do uprawiania sportu nie powinno zabraknąć.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz