Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Elektronarzędzia - jak wybrać odpowiednie?

Elektronarzędzia są przydatne nie tylko podczas prac wykonywanych przez warsztaty czy prac remontowo-budowlanych, ale przydadzą się także każdemu majsterkowiczowi. Jest to sprzęt, który bardzo przyspiesza prace i zapewnia lepszą jakość wykonania. Jak wybrać odpowiednie dla siebie elektronarzędzia?

Elektronarzędzia to bardzo przydatny sprzęt i to nie tylko w przypadku zastosowań profesjonalnych. Mają one szerokie zastosowanie w pracach naprawczych w domu, w ogrodzie, podczas majsterkowania. Są alternatywą dla ręcznego wykonywania wielu prac. Oczywiście inne narzędzia sprawdzą się w profesjonalnym warsztacie, a inne przydadzą się do użytku domowego. Warto zatem zastanowić się przed zakupem jaki sprzęt jest nam potrzebny.

Często jest tak, że potrzebne są różne elektronarzędzia i w tej sytuacji, by uniknąć kupowania wielu, można kupić elektronarzędzia wielofunkcyjne. Dzięki temu, że posiadają wymienne końcówki łączą działanie różnych urządzeń.

Niezależnie od tego jaki sprzęt chcemy kupić, należy przemyśleć takie kwestie jak konkretne potrzeby (do czego będą nam potrzebne narzędzia) i parametry techniczne sprzętu oraz sprawdzić opinie użytkowników na temat konkretnych modeli.

Konkretne potrzeby

Jeśli ktoś jest fachowcem i używa elektronarzędzi dzień w dzień po kilka godzin przez okrągły rok, to a pewno będzie potrzebował innych urządzeń niż domowy majsterkowicz czy złota rączka. Wielu producentów sprzętu stosuje podział na narzędzia profesjonalne i dla amatorów. A niektóre marki oferują tylko sprzęt do profesjonalnych zastosowań albo do domowego użytku.

Materiały użyte do produkcji sprzętu i zastosowane technologie różnią się w zależności od linii i mają wpływ na cenę oraz przewidywany czas bezpiecznego użytkowania. Tak więc na pewno amatorska wkrętarka akumulatorowa nie wytrzyma dnia ciągłej pracy. Jeśli ktoś potrzebuje jednak profesjonalnego sprzętu tylko okazyjnie, to zawsze może go wypożyczyć.

Inna istotna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę, to parametry techniczne sprzętu. Przede wszystkim jest to rodzaj zasilania (urządzenia sieciowe/akumulatorowe). Jest to istotne z tego względu, że jeśli np. chcemy używać elektronarzędzia na działce, na której nie mamy gniazdka, to lepiej kupić urządzenie akumulatorowe. W tym przypadku warto sprawdzić czy w zestawie dostępna jest ładowarka o krótkim cyklu ładowania, dzięki której przerwy w pracy nie są zbyt długie.

Urządzenia sieciowe są zasilane prądem sieciowym i wymagają stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego. W tym wypadku ważne, by przewód zasilania był jak najdłuższy. Do tego typu narzędzi zalicza się m.in.: szlifierki, frezarki, młotowiertarki i młoty udarowe, piły, pilarki, wyrzynarki, pistolety do kleju, bruzdownice, wkrętarki, zakrętarki, wiertarki bezudarowe itp.

Urządzenia akumulatorowe mają wbudowany akumulator, który umożliwia naładowanie przed wykonaniem prac. Tu istotna jest bateria, która powinna być litowo-jonowa, czyli taka, która jest trwała, szybko się ładuje i wolno traci ładunek. Do tego typu sprzętu zalicza się m.in.: gwoździarki, młotowiertarki, narzędzia do cięcia i wycinania, nitownice, pistolety do wyciskania mas, piły, pilarki, wyrzynarki, wiertarko-wkrętarki, wkrętarki akumulatorowe, szlifierki kątowe itd.

Pozostałe parametry, które trzeba sprawdzić to: moc silnika, regulacja prędkości obrotowej, waga, dostępność wymiennych końcówek, funkcje dodatkowe, rękojeść, walizka i obudowa.

Opinie użytkowników

Przed zakupem warto także sprawdzić opinie na temat danego urządzenia. Gdzie? Oczywiście w Internecie, np. na forach tematycznych albo popytać znajomych majsterkowiczów. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że wiele opinii internetowych może być jedynie ukrytą reklamą. Warto sprawdzić też opinie na temat konkretnego modelu elektronarzędzia.

A może elektronarzędzia wielofunkcyjne?

Tego typu narzędzia są bardzo wszechstronne dzięki wymiennym końcówkom. Wykonywanie wielu precyzyjnych prac przy ich użyciu nie sprawia problemu. Podstawowe funkcje takiego sprzętu to: cięcie, piłowanie, szlifowanie i skrobanie. Przy pomocy jednego narzędzia można wykonać wiele czynności, co powoduje, że wiele osób decyduje się na taki zakup.

Sprawdzą się podczas wycinania otworów, zdzierania starej farby, zdrapywania kleju, przycinania śrub i gwoździ, polerowania czy też usuwania starych fug. Są zatem idealne do domowych prac.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz