Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Oszczędność i nowoczesny design – lampy przemysłowe

Oświetlenie hali produkcyjnej czy magazynu to jedna z tych inwestycji, którą każde przedsiębiorstwo prędzej czy później musi przeprowadzić. Jednocześnie, często można usłyszeć opinię, że decyzja o jej wdrożeniu nie ma najwyższego priorytetu. To błędne założenie, bo dobrze dobrane oświetlenie to nie tylko oszczędność, ale również poprawa jakości i komfortu pracy, a co za tym idzie - jej wydajności.

Dziś, rynek oferuje bardzo duży wybór lamp przemysłowych. Można je dostosować do każdego rodzaju zakładu – od hali z wielką przestrzenią magazynową, po zakład wyposażony w taśmę produkcyjną, której obsługa  wymaga bardzo dużej precyzji i uwagi. Nie bez znaczenia jest również design. Dziś oświetlenie przemysłowe to już nie tylko siermiężne klosze lub lampy wiszące z wystającymi żarówkami. Rynek oferuje pełną gamę kształtów i materiałów, tak aby każdy klient mógł dostosować oświetlenie do swoich wnętrz przemysłowych. I właśnie o tych dwóch kwestiach, czyli oszczędności i wzornictwie oświetlenia przemysłowego można przeczytać poniżej.

Lampy przemysłowe – oszczędność przede wszystkim

Celem każdego zakładu przemysłowego jest zwiększanie zysków. Jednym ze sposób na to może być optymalizacja kosztów, w tym również rozsądne oszczędności tam, gdzie to możliwe. Wybierając więc oświetlenie przemysłowe przedsiębiorstwo powinno wybrać to, które generuje najmniejsze zużycie energii przy jednoczesnym odpowiednim doświetleniu miejsc pracy. Parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę jest kilka. Są to między innymi źródło światła, skuteczność świecenia czy żywotność.

Źródło światła

Jeszcze kilka-, kilkanaście lat temu w zakładach przemysłowych najpopularniejsze były tradycyjne żarówki próżniowe. Miały swoje zalety – od razu świeciły pełną mocą, bardzo dobrze odwzorowywały kolory, ale miały również wady. Podstawową było bardzo duże zużycie energii, a drugą krótka żywotność, czyli obie związane z oszczędnością, a raczej jej brakiem. Dziś najpopularniejszymi źródłami świata w lampach przemysłowych są żarówki led lub halogeny. Oba gwarantują oszczędność w porównaniu do tradycyjnych żarówek, ale między sobą również się znacznie różnią. Halogeny mają krótszą żywotność oraz dwu-, trzy- krotnie większe zużycie niż oświetleni LED,  ale jednocześnie są tańsze w zakupie. Ledy zapewniają niskie zużycie energii, długą żywotność, ale na początku to większa inwestycja. Według wyliczeń wystarczy jednak tylko rok, żeby się zwróciła.

Skuteczność świecenia

Kupując źródło światła do domu najczęściej zwraca się uwagę na jego moc – dobiera się je odpowiednio do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Główne światło w salonie musi być mocniejsze, a żarówka do lampki nocnej słabsza. Podejście do wyboru oświetlenia przemysłowego trzeba trochę zmienić - zamiast samej mocy bardziej trzeba zwrócić uwagę na skuteczność światłą. To wielkość, która określa jaki strumień światła (podany w lumenach) generuje jednostka mocy (wat).

Ten parametr można również wytłumaczyć przez prostą analogię „samochodową”. Strumień światła to kilometry, a moc – zużyte paliwo, czyli wprost przekłada się to na oszczędność, czyli wygenerowanie większej „ilości” światła mniejszym kosztem. Rachunek ekonomiczny w  przypadku oświetlenia przemysłowego powinien być jednym z podstawowych kryteriów. Jest to szczególnie ważne dlatego, że światło w zakładach przemysłowych świeci jednostajnie przez długie godziny i można łatwo zmniejszyć stopień zużycia energii, dobierając odpowiednio ten parametr.

Jaką skuteczność świetlną mają różne źródła? Najgorzej wypadają tradycyjne żarówki które osiągają 8-10 lm/W. Niewiele lepiej lampy halogenowe – około 16 lm/W. Dla porównania, popularne lampy LED potrafią osiągnąć do 135 lm/W. Najbardziej wydajne z czysto matematycznego punktu widzenia w tym względzie są lampy sodowe (do 200 lm/W), ale w związku z ich charakterystyką świecenia (m.in. bardzo wąskim pasmem świecenia) i ich prawdziwa wydajność jest dużo niższa niż lamp halogenowych (16 lm/W) i tym samym nie nadają się do hal produkcyjnych i zakładów. Z tego samego powodu odchodzi się również od ich stosowania w przestrzeniach zewnętrznych – parki, drogi, oświetlania budynków.

Żywotność

Żywotność to prosty wskaźnik – im dłużej dane źródło może świecić, tym lepiej. To obniża koszty, bo nie trzeba często ich wymieniać, a także rzadziej wymagane jest zatrzymanie produkcji lub wstrzymanie pracy na czas zamiany. Tradycyjne żarówki próżniowe, których nie ma już dziś w sprzedaży, mogły pracować przez około 1000 godzin. Dla porównania świetlówki liniowe mogą świecić nawet 20 tysięcy godzin. Wielu producentów oświetlenia w technologii LED podaje, że ich źródła światła mogą świecić nawet do 100 tysięcy godzin i może być to prawda, ale trzeba pamiętać, że diody w tej technologii z czasem zaczynają generować mniej światła i nawet jeśli faktycznie uda się pracować przez 100 tysięcy godzin, to światła będzie mniej. Najczęściej więc uznaje się, że żywotność ledów zawiera się w przedziale od 25 do 50 tysięcy godzin. Biorąc nawet tę mniejszą wartość daje to prawie 3 lata świecenia non stop. Żywotność w przypadku oświetlenia nie ledowego oznacza zazwyczaj moment, w którym dane źródło się wypali. W przypadku oświetlenia ledowego oznacza to, że po wskazanym okresie jego strumień świetlny zmieni się o określony parametr (np. 20%).

Design lamp przemysłowych coraz ważniejszy

Nowoczesne hale przemysłowe są zaprojektowane w przemyślany sposób. Żaden z elementów nie znajduje się w nich przypadkowo, a wszystkie razem tworzą miejsce do bezpiecznej i efektywnej pracy. Odchodzi się jednak od przekonania, że tylko wartość praktyczna powinna mieć znaczenie, bo coraz częściej zwraca się również uwagę na design, wykończenia i detale.

Nie inaczej jest z lampami przemysłowymi. Rynek oferuje szeroki wybór materiałów i wzorów, które można dopasować do każdej przestrzeni przemysłowej tak, aby nie tylko spełniały swoją podstawową funkcję, ale również tę estetyczną.

Wybierać można spośród modeli w bardzo nowoczesnych formach, ale również tych w stylu retro. Lampy przemysłowe mogą być podwieszane pod sufitem, jak i wiszące na ścianach. To nie tylko kwestia wizualna, ale również ważny czynnik decydujący o tym, gdzie pada cień i które miejsca są bardziej doświetlone.

Wśród lamp przemysłowych podwieszanych można zaobserwować kilka trendów. Wśród nich lampy, które tradycyjnym wzornictwem nawiązują do podłużnych lamp jarzeniowych. Dzięki takiemu designowi sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie liniowe w halach produkcyjnych czy magazynach, ale nawet w przestrzeniach biurowych.

Wybierać można też spośród lamp przemysłowych stylizowanych na retro. Połyskujące srebrne klosze pełnią jednak nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Te z bardziej matową oprawą lepiej sprawdzą się w niskich pomieszczeniach i dadzą nie męczące dla oczu rozproszone światło. Z kolei w wyższych przestrzeniach przemysłowych czy magazynowych lepiej sprawdzą się te z odbłyśnikami. Zastosowanie ich sprawi, że można użyć ich mnie, a i tak dadzą odpowiednią ilość światła. Czyli to również oszczędność.

Dostępne są również lampy przemysłowe w bardzo nowoczesnym, ale i praktycznym designie. Mogą to być płaskie lampy wykonane z lekkich stopów metali. Nie tylko efektownie się prezentują, ale również bardzo dobrze odprowadzają ciepło, co korzystnie wpływa na żywotność. Dostępne są też lampy modułowe, które umożliwiają dostosowanie liczby diod do potrzeb i wielkości pomieszczenia. Prezentują się niczym jupitery na stadionach piłkarskich.

Lampy przemysłowe dostosowane do każdych potrzeb

Rynek w dzisiejszych czasach oferuje bardzo duży wybór lamp przemysłowych. Przykładową ofertę można znaleźć tutaj - http://greenie-world.com/rodzaj/oswietlenie-uliczne-i-przemyslowe/ . Omawiane w artykule cechy i właściwości lamp przemysłowych, to tylko wskazówka. Wyboru trzeba dokonać i tak po bardzo dokładnym zapoznaniu się już z konkretnymi produktami i dopasowaniu ich do potrzeb swoich i firmy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz