Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Jakie akcesoria dla gryzoni mogą okazać się przydatne?

Posiadanie gryzoni to trend coraz popularniejszy i chociaż wydawać by się mogło, iż zwierzęta te potrzebują mniej opieki niż psy czy też koty, są równie towarzyskie i lubią kontakt z człowiekiem. Aby ich hodowla przysporzyła więcej radości niż trosk, warto zadbać o odpowiednie akcesoria. Jakie?

Klatka dla myszoskoczka – na co warto się zdecydować?

Myszoskoczki to gryzonie, które cieszą się dużą popularnością. Są niezwykle łagodne i przyjaźnie nastawione do ludzi, a co najważniejsze są aktywne nie tylko nocą, ale również za dnia, dając swym właścicielom nie lada frajdę z obserwowania ich trybu życia.

Ich zaletą jest również to, że nie mają wygórowanych wymagań mieszkaniowych, co jednak nie oznacza, iż nie warto dbać o ich wygodę. Potrzebują porządnej klatki o odpowiednich rozmiarach, które w przypadku dwóch osobników powinny wynosić przynajmniej 60x40x40 cm.

Wybierając klatkę dla myszoskoczka, miejmy na uwadze to, iż zwierzęta te:

  • jak sama nazwa wskazuje, myszoskoczki są znakomitymi skoczkami z tego względu klatka nie może być zbyt niska. Rodzi to ryzyko kontuzji, a nawet śmierci zwierzątka. Klatka nie może być również otwarta. Zrezygnować powinniśmy z wszelkiego rodzaju szklanych pojemników. Ich wadą jest bowiem to, iż szybko się nagrzewają,
  • lubią jeść dosłownie wszystko, co wpadnie im do pyszczka – dlatego unikajmy klatek, których szczebelki są pokryte farbą. Z tego samego powodu nie sprawdzą się klatki wykonane z miękkich tworzyw sztucznych. Myszoskoczek łatwo je przegryzie,
  • uwielbiają kopać – z tego względu warto zdecydować się na klatkę z głębokim dnem, które wypełnimy wiórem, ściółką lub innym materiałem. Umożliwi to myszoskoczkom kopanie nor. Głęboki pojemnik zapobiegnie również bałaganowi.

Jeżeli zależy nam na obserwowaniu zachowań myszoskoczków, warto zdecydować się na gerbilarium. To specjalna klatka wyposażona w głęboką, przeźroczystą kuwetę, która pozwala na podglądanie podziemnego życia naszych ulubieńców. Co więcej, zapewnia optymalną wentylację, a myszoskoczkom gwarantuje nie lada frajdę. Mogą one bowiem kopać porządne tunele. Konstrukcja klatki zapewnia również większą czystość wokół niej, co jest cechą pożądaną. Nie musimy bowiem aż tak często sprzątać.  

W przypadku myszoskoczków ważny jest nie tylko rodzaj klatki, ale również jej lokalizacja. Są to bowiem gryzonie bardzo wrażliwe na przeciągi i niską temperaturę. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi zatem, aby zrezygnować z ustawiania klatki w pobliżu okna. Najlepiej sprawdza się zaciszne, ciepłe miejsce, oddalone od ciągów komunikacyjnych.

Zabawki dla świnki morskiej – jakie sprawdzą się najlepiej?

Świnka morska to kolejny gryzoń, który większość swojego życia będzie przebywać w klatce. Warto zatem urozmaicić mu ten czas odpowiednimi akcesoriami. Zanim jednak przejdziemy do polecanych świnkom morskim zabawek, warto podkreślić, że nie wszystkie gadżety, choć atrakcyjne, są dla tych gryzoni odpowiednie.

Chodzi tu przede wszystkim o kołowrotki i karuzele, które chętnie kupujemy chomikom, a idąc tym tropem, także i świnkom morskim, co jest błędem. Zabawki te mogą bowiem uszkodzić im kręgosłup. Warto ich zatem unikać.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą:

  • domek – świnka morska będzie mogła się w nim schować,
  • drewniana huśtawka – zagwarantuje nie lada frajdę podczas szybkich rajdów po klatce,
  • tunele,
  • drewniane piłki,
  • wiszące hamaki,
  • legowiska,
  • drewniane mostki,
  • rolki i walce do popychania i toczenia,
  • zabawki z dzwoneczkami,
  • zabawki edukacyjne typu snack ball, snack roll, snack board,
  • rozkładany wybieg – gadżet ten możemy ustawić na podłodze lub w ogrodzie.

Podsumowując, gryzonie to grupa bardzo niejednorodna. Wybierając klatkę dla swego pupila, warto mieć na uwadze jego gatunkowe upodobania. Nieco inne lokum wybierzemy bowiem dla myszoskoczka, nieco inne dla chomika, a jeszcze odmienne dla świnki morskiej. Zasada ta tyczy się również akcesoriów i zabawek. To, co odpowiada koszatniczkom czy też chomikom, nie zawsze sprawdzi się w przypadku myszoskoczków lub świnkom morskim.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz