ABC inwestowania w złoto

Odkąd tylko ludzkość zaczęła rozwijać gospodarkę we współczesnym rozumieniu, istnieją na świecie różnego rodzaju środki płatnicze. Początkowo istniał głównie handel wymienny, ale stosunkowo szybko wymyślono walutę, która stanowiła uniwersalny środek płatniczy. Od niepamiętnych czasów rolę tę pełniło złoto, które ze względu na liczne zalety idealnie sprawdzało się do takich funkcji. Złoto w pewnym momencie stało się również zabezpieczeniem dla pieniędzy drukowanych, a przez długi czas wszystkie waluty waluty świata były oparte na jego wartości.

Było to bardzo ważne, bowiem takie założenie uniemożliwiało na przykład drukowanie pieniędzy do woli przez rządy światowe. W latach przedwojennych stopniowo zaczęto od tego odchodzić, co niestety doprowadziło do licznych problemów, w tym inflacji. Mimo wszystkich tych zmian znaczenie złota na rynkach finansowych wcale nie zmalało. Przeciwnie, od bardzo długiego czasu jest ono jednym z najlepszych narzędzi do lokowania oraz inwestowania swoich pieniędzy. Cenione jest przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe wahania jego wartości, co czyni z niego bardzo bezpieczną inwestycję.

Jeśli ktoś szuka takich narzędzi do pomnażania swoich oszczędności, to zdecydowanie powinien zainteresować się właśnie złotem. Każda waluta na świecie jest narażona na inflację – nie ma w tym niczego nienaturalnego. Niestety, kurs danego pieniądza w dużym stopniu zależy od całego mnóstwa różnych czynników, przez co inflacja potrafi być dość nieprzewidywalna. W wielkim stopniu wpływa na to polityka danego kraju i aktualne wydarzenia. Jeśli państwo boryka się z różnymi problemami, brakiem stabilizacji politycznej czy bardziej skrajnymi sytuacjami jak konflikty zbrojne, to jego waluta znacznie traci na wartości.

Wielu takich wydarzeń praktycznie nie da się przewidzieć, a nagłe wahania kursy danej waluty mogą prowadzić do sporych strat dla inwestorów. Z tego powodu złoto jak tak cenione – nie poddaje się inflacji, a jego wartość jest praktycznie niezmienna. Oczywiście, pewne wahania zawsze tu występują, ale w porównaniu do zwykłych walut są one nieporównywalnie mniejsze. Zresztą, nawet jeśli złoto traci na wartości, to później bardzo szybko ją odzyskuje – można zatem inwestować w nie bez obawy o jakiekolwiek wielkie straty. Warto pamiętać, że ilość złota na całym świecie jest ograniczona, zatem póki co nie ma raczej możliwości tego, aby jego wartość miała drastycznie zmaleć. W przeciwieństwie do walut, złoto bardzo często zyskuje na wartości w kraju, w którym występują różne zawirowania polityczne i niestabilna sytuacja.

Bardzo ważną zaletą złota jest również i to, że stanowi ono bardzo uniwersalny środek płatniczy. Akceptowane jest właściwie na całym świecie – zapłacimy nim we wszystkich zakątkach planety nawet za drobne usługi czy produkty. W większości krajów świata złoto podlega również innemu opodatkowaniu niż zwykły pieniądz – sprawia to, że znacznie łatwiej można je na przykład przekazać komuś w darowiźnie. Złoto posiada zatem całe mnóstwo zalet, ale również przy nim należy uważać na to, aby zainwestować w nie we właściwym momencie.

Przede wszystkim bardzo pomocne mogą tu być analizy jego wartości na przestrzeni danego okresu – warto je śledzić i inwestować akurat w momencie, kiedy złoto jest stosunkowo najtańsze. Dla polskiego inwestora bardzo ważnym czynnikiem jest również fakt, że złoto rozlicza się w dolarach amerykańskich – należy zatem uwzględniać także wartość tej waluty. Samo inwestowanie w złoto nie sprawia żadnych problemów, bowiem istnieje obecnie wiele sposobów na jego nabywanie. W Polsce najlepiej zapoznać się z ofertą Mennicy Państwowej, bowiem posiada ona szeroki wybór tego kruszcu w wielu postaciach.

Dużą popularnością cieszą się tradycyjne sztabki, choć warto pamiętać, że mimo ich pozornie niewielkiej masy i rozmiarów ich ceny mogą być dość wysokie. Jeśli nie możemy zainwestować tak dużo, to dobrym rozwiązaniem będą również złote monety. Z drugiej strony lepiej jest unikać inwestowania w złotą biżuterię i inne wyroby złotnicze, bowiem ceny takich rzeczy są uzależnione od wielu czynników, nie tylko aktualnego kursu złota.