Najnowsze artykuły

Czynnik ludzki w organizacjach lotniczych...

Bezpieczeństwo w branży lotniczej jest priorytetem – wystarczy jeden błąd, by stała się tragedia, która będzie dotyczyć wielu osób. Jak...

Czytaj Więcej

Wniosek o dotację unijną? Sprawdź, czy jesteś gotowy

Chcesz, aby twoja firma była bardziej konkurencyjna niż dotychczas, a szansy na to upatrujesz w środkach pozyskanych z Unii Europejskiej? Zanim pieniądze znajdą się na firmowym rachunku bankowym, musisz napisać wniosek o dotację. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

Napisanie wniosku o dotację wcale nie jest sprawą prostą. Z tego względu wielu przedsiębiorców wspiera się pomocą specjalistów zatrudnionych w firmach zajmujących się na co dzień pozyskiwaniem takich środków. Jako właściciel firmy musisz wiedzieć, że jesteś w stanie samodzielnie przygotować wniosek, który zostanie rozpatrzony pozytywnie, ale będzie to wymagać od ciebie odrobiny wysiłku.

Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji, o których musisz pamiętać, przystępując do napisania wniosku o dotację.

Z jakiego programu chcesz skorzystać?

Musisz wiedzieć, że jest pięć głównych funduszy opracowanych z myślą o rozwoju gospodarczym. Jednym z nich jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Powstał on, aby zmniejszać różnice w poziomie rozwoju poszczególnych regionów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

W latach 2015-2020 lista dotacji, o które mogą starać się polscy przedsiębiorcy, jest bardzo długa. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, jakie programy są aktualnie realizowane. Szukasz aktualnych wiadomości o dotacjach? Centrum informacji znajduje się pod adresem: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm.

Terminy, terminy – czy będziesz w stanie przygotować wniosek?

Skoro zdecydowałeś się wnioskować o dotacje europejskie, musisz wybrać program i dowiedzieć się, w jaki jest ostateczny termin złożenia wniosku. Zwróć uwagę, że o część dotacji zainteresowani mogą starać się cyklicznie. Jeżeli czasu do złożenia wniosku jest niewiele i masz wątpliwości, czy uda ci się go przygotować, to lepiej będzie zaczekać.

Polscy przedsiębiorcy przekonali się, jakie korzyści płyną z sięgania po dotacje ze środków unijnych i dlatego też konkurencja jest bardzo duża. Jeżeli chcesz wypaść dobrze, to musisz odpowiednio się przygotować. Na to jest potrzebny czas.

 Czy dysponujesz środkami pozwalającymi zrealizować inwestycję?

Przed przystąpieniem do pisania wniosku o dotację, musisz wiedzieć, że otrzymane środki nie wystarczą ci na pokrycie wszystkich wydatków, czyli sfinansowanie całej inwestycji. Oznacza to, że musisz posiadać kapitał, który będziesz mógł wykorzystać, aby zrealizować swoje założenia.

Na jaką kwotę dofinansowania możesz liczyć? Zależy to od wielu czynników, m.in. wielkości firmy i tego, gdzie ma ona siedzibę. Maksymalnie możesz otrzymać 85% dofinansowania inwestycji. W przypadku części projektów dofinansowanie jest znacznie niższe, bo wynosi zaledwie 30%.

Czy wiesz, że wniosek o dotację to nie tylko formularz, ale również załączniki?

Czy wiesz, że przygotowanie wniosku o dotację to znacznie więcej niż tylko wypełnienie kilku formularzy? Bardzo prawdopodobne, że będziesz potrzebował licznych dokumentów z urzędów, które będą załącznikami do składanego podania.

Jeżeli myślisz o pozyskaniu dotacji ze środków europejskich, to już dziś powinieneś dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty będziesz potrzebował z urzędów. Mając taką wiedzę, możesz od razu złożyć podania o ich wydanie, mając tym samym pewność, że otrzymasz je na czas.

Materiał partnera zewnętrznego