Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Zasilacz UPS do szafy rack

Zasilacze awaryjne, inaczej nazywane bezprzerwowymi, to urządzenia, których obecność w sieci firmowej jest niezbędna w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, wydajności oraz dostępności tej sieci. Warto pamiętać o tym, że nagły spadek napięcia bądź wystąpienie zakłóceń może zakończyć się fatalnymi skutkami dla urządzeń, które są wrażliwe na nagłe zmiany wartości napięcia. W większych przedsiębiorstwach zastosowanie zasilaczy awaryjnych jest niezbędne, aby zapewnić stabilną i nieprzerwaną pracę wszystkich urządzeń sieciowych wykorzystywanych w firmie. UPSy, które są przeznaczone do wykorzystania w profesjonalnych firmach, mogą chronić także serwery i wyposażone są w dodatkowe funkcje, które sprawiają, że nadają się one do tego zadania idealnie. Takie zasilacze najczęściej montowane są w stojakach serwerowych, dlatego nazywane są zasilaczami typu rack. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć Państwu tematykę tych produktów, a także doradzimy, jak dobierać je do potrzeb Państwa firmy.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania zasilacza typu rack?

Jest kilka najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy nad tym, jaki UPS typu rack wybrać. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótką listę najważniejszych kwestii, które należy przeanalizować. Te czynniki to:

  • Zapotrzebowanie przedsiębiorstwa - na samym początku należy zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy i co jest dla nas najistotniejsze. Zalecamy wzięcie pod uwagę tego, jak długiego czasu podtrzymywania oraz jak dużego poboru prądu potrzebujemy. Istotną kwestią jest tutaj wartość mocy pozornej, mierzona w VA. Ten parametr powinien zostać dostosowany do tego, ile energii pobierają urządzenia podłączone do UPSa, oraz do tego, jak długo mają one pracować po wystąpieniu awarii. Kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę to wartość mocy, mierzona w W. Zależnie od tego, jakie urządzenia będą zasilane, należy wybrać inny rodzaj zasilacza awaryjnego.
  • Typ zasilacza awaryjnego – na rynku dostępnych jest kilka typów UPSów, które różnią się między sobą niektórymi cechami. Te typy to: off-line, line-interactive oraz on-line. Pierwszy rodzaj UPSa jest najmniej zaawansowany technologicznie, dlatego raczej nie znajdzie zastosowania w większych przedsiębiorstwach, w których powstają spore, stale rozwijające się rozwiązania sieciowe. Jeśli chodzi o zasilacze awaryjne typu rack, to dostepne są on w dwóch, bardziej zaawansowanych technologicznie, typach – line-interactive oraz on-line. Różnica między tymi technologiami polega na tym, że zasilacze typu line-interactive nie korzystają stale z energii zawartej w bateriach, tylko wykorzystują ją w sytuacji wystąpienia zakłóceń i odchyleń od normalnego dostarczania energii do chronionego urządzenia. Zasilacze on-line natomiast zapewniają najwyższej jakości regulację napięcia poprzez stałe przetwarzanie energii, dzięki czemu urządzenie zawsze odbiera energię o tej samej wartości napięcia. Są to nieco droższe rozwiązania, które jednak oferują najwyższą jakość działania. W większej, profesjonalnej firmie na pewno muszą zostać wykorzystane zasilacze typu on-line, które cechować się będą czystą sinusoidą - kształt fali napięcia powinien być do niej jak najbardziej zbliżony, ponieważ zapewnia to najwyższy stopień bezpieczeństwa i maksymalny poziom zabezpieczenia wrażliwych urządzeń przed skutkami wystąpienia zakłóceń w dostarczaniu energii do sieci.
  • Ilość wejść - wybrany do użytku w przedsiębiorstwie UPS powinien mieć odpowiednią ilość wejść służących do podłączenia urządzeń, które przez ten zasilacz awaryjny będą chronione. Bardzo istotne jest przeanalizowanie tego, jakie urządzenia muszą zostać podłączone do UPSa, aby wybrać idealne urządzenie i wyeliminować problemy związane z brakiem wystarczającej ilości gniazd, które mogą pojawić się w przyszłości, kiedy firma rozwinie się i pojawi się potrzeba rozbudowania centrum danych w przedsiębiorstwie.
  • Czas podtrzymywania – w pierwszym punkcie wspomnieliśmy już o tej kwestii, jednak warto poświęcić jej dłuższą chwilę. To, jak długo chcemy, aby pracowały posiadane przez nas urządzenia sieciowe po awarii, ma znaczenie, ponieważ określa, czy możliwe będzie spokojne, prawidłowe, zamknięcie systemu bądź inne czynności. Im większa pojemność baterii, tym dłużej może ona zasilać podłączone urządzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że baterie muszą być wymieniane co kilka lat, a ich zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie powinniśmy inwestować w rozwiązania, które znacznie przewyższają swoimi możliwościami nasze potrzeby, ponieważ sprawi to tylko, że zwiększą się koszty eksploatacji urządzeń. Wybierzmy taki produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, a jednocześnie będzie opłacalny w użytkowaniu.
  • Dodatkowe funkcje – wielu użytkowników oczekuje, aby zasilacze awaryjne oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji, zapewniały też inne usługi, takie jak na przykład systemy służące do zmniejszenia zużycia energii, dodatkowe filtry zabezpieczające przed przepięciami oraz inne układy. Polecamy zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami i ich możliwościami i wybranie takiego, które zapewni nam najlepszą jakość oferowanych usług i spełni wszelkie potrzeby.
  • Wymagana wartość mocy – przed zakupem zasilacza bezprzerwowego koniecznie należy sprawdzić, jaka jest maksymalna wartość mocy, jaką mogą pobierać poszczególne urządzenia, które będą chronione przez ten produkt. Bardzo istotne jest to, aby nie brać pod uwagę wartości średnich, a właśnie maksymalne, ponieważ w przypadku niestandardowych sytuacji UPS musi być w stanie zasilić wszystkie podłączone do niego urządzenia i zagwarantować im maksymalny poziom ochrony. Pamiętajmy o zwróceniu uwagi na jednostkę! Jak już wspomnieliśmy wcześniej w treści tego artykułu, producenci podają dwa parametry - wartość mocy pozornej (w VA) oraz wartość mocy (w W). Po obliczeniu zapotrzebowania na moc można już zająć się poszukiwaniem idealnego urządzenia!

Przykładowy zasilacz awaryjny typu rack

Jakie urządzenie wybrać? Wśród wszystkich dostępnych produktów musimy wybrać jeden, który będzie przez lata chronić urządzenia sieciowe w naszej firmie i zapewniać stały dostęp energii do serwerów. Przykładowym zasilaczem awaryjnym, na który warto zwrócić uwagę jest profesjonalny produkt marki APC o numerze katalogowym SMC1000I-2U. Jest to urządzenie oferowane przez amerykańską firmę, która jest jednym z liderów branży zasilania. Wielu przedsiębiorców docenia urządzenia tej marki, które zapewniają bardzo wysoką jakość oferowanych usług oraz niezawodność. Opisywany produkt jest typowym urządzeniem typu rack, który dostarcza stałe zasilanie urządzeniom umieszczonym w tej samej szafie serwerowej, w sytuacji, gdy zaniknie napięcie w głównym źródle zasilania. Ogromną zaletą tego UPSa jest możliwość zarządzania nim na dwa sposoby – poprzez sieć LAN lub poprzez karty APC SmartSlot. Łatwość nadzorowania pracy urządzenia jest zapewniona przez obecność wyświetlacza LCD oraz diod LED i sygnałów dźwiękowych ostrzegających o sytuacjach niestandardowych. Baterie mogą być wymieniane przez użytkownika, co ułatwia eksploatację i sprawia, że jest ona nieco tańsza. Kolejną zaletą jest obecność pamięci Flash, która zapewnia uaktualnianie oprogramowania – gwarantuje ono funkcje zdalnego monitorowania i bezpiecznego wyłączania systemu. Zgodność z wieloma systemami operacyjnymi również ułatwia konfigurację produktu i włączenie go do posiadanej w firmie sieci. Warto zwrócić uwagę również na bardzo wysoką wydajność energetyczną na poziomie 97% oraz specjalistyczna technologia, która analizuje pracę akumulatora, powiadamia o konieczności jego wymiany i umożliwia zarządzanie energią w sposób ergonomiczny.

Opisany powyżej zasilacz awaryjny oferowany jest przez markę APC, która posiada w ofercie bardzo wiele urządzeń służących do zasilania urządzeń sieciowych - są to nie tylko UPSy, ale również komponenty chłodzenia, szafy serwerowe, moduły bateryjne czy systemy zarządzania. Najważniejsze zalety produktów tej marki to niski koszt eksploatacji, możliwość łatwej rozbudowy poprzez dodanie kart rozszerzeń i modułów bateryjnych, łatwość dostępu do najistotniejszych elementów infrastruktury, a także bezproblemowe administrowanie i serwisowanie urządzeń. Gorąco zachęcamy do sprawdzenia szerokiej oferty produktów marki APC w sklepie thomas it!

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu pozwoliła Państwu na zapoznanie się z tematyką najlepszych zasilaczy awaryjnych UPS do stojaków serwerowych.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz